Vesti Online

Tramp preko Tvitera „uzvratio udarac“ Merkelovoj

Mi imamo ogroman trgovinski deficit sa Nemačkom, plus oni (Nemci) plaćaju daleko manje za NATO i za vojsku nego što bi trebalo. Veoma loše za SAD.

Piše: M. Mitrović

Vašington, Berlin 30. maj 2017. 19:27

 Tramp preko Tvitera "uzvratio udarac" Merkelovoj

Foto:TIBERIO BARCHIELLI CHIGI PALAC/EPA

Promenićemo to – napisao je na Tviteru predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp, dan pošto je nedavni govor nemačke kancelarke Angele Merkel dobio veliki publicitet u američkim medijima, gde je ocenjen i kao najava početka nove ere u transatlantskim odnosima.

List Velt ocenjuje da je Tramp ovim tvitom „uzvratio udarac“ posle „oštrih kritika“ Nemačke na račun američke politike. Tvit je bio reakcija na govor Merkelove u nedelju u Minhenu, kada je na stranačkom skupu, pod pivničkim šatorom, izjavila da Evropa svoju sudbinu treba da uzme u sopstvene ruke, sugerišući da se EU ne može u dosadašnjoj meri oslanjati na partnere kao što su SAD i Britanija. Dodaje se da je kancelarka te svoje reči pojačala na pres konferenciji sa indijskim premijerom Narendrom Modijem u Berlinu u ponedeljak.

„Oni koji danas stavljaju nacionalne poveze (preko očiju) i nemaju više pogled na okolni svet idu, ubeđena sam, postrance“, kazala je Merkelova na toj konferenciji. Tramp je po povratku sa svoje turneje tokom koje je učestvovao i na samitu G7 na Siciliji gde se našao usamljen u svom neodređenom stavu u vezi sa klimatskim promenama, tvrdio da je njegovo putovanje bilo uspešno. Međutim, pogledi Merkelove su drugačiji, u vezi sa rezultatima tog samita i rezultatima sastanka NATO gde je Tramp ponovo tvrdio da članice ne daju dovoljno novca za odbranu, iako i američki stručnjaci kažu da to nije tačno.

Merkelova, koja se na izborima za Bundestag 24. septembra bori za četvrti mandat, oprezno se distancirala od SAD, ocenjuje Velt. A posle nje se i kandidat Socijaldemokratske partije (SPD) za kancelara Martin Šulc izjasnio za veću ulogu EU u međunarodnoj politici, kao i vodeći političari Levice i Zelenih.

Šulc je čak Trampa optužio za „političko ucenjivanje“. „Novi predsednik SAD ne zalaže se za međunarodnu saradnju, već za izolacionizam i za navodno pravo najjačih“, naveo je Šulc u autorskom tekstu za Tagesšpigel.

„Šreder trenutak“

Svojim retoričkim napuštanjem Trampove Amerike Angela Merkel je ne samo pokrenula međunarodnu debatu, već je i pojačala svoju poziciju u predizbornoj kampanji, ocenjuje komentator Frankfurter algemajne cajtunga (FAZ). U komentaru se navodi da Merkel možda prolazi kroz svoj „Šreder trenutak“. Naime, kako se podseća, odluka kancelara Gerharda Šredera 2002. da odbije poziv tadašnjeg predsednika SAD DŽordža Buša da pošalje Nemačku u njegov rat protiv Iraka, donela je SPD-u uspeh na izborima. Tramp, smatra komentator, potencira latentno antiameričko raspoloženje u Nemačkoj, koje je imalo vrhunac za vreme Buša, a koje može biti šansa koja odlučuje izbore.  (Danas)