Foto: EPA-EFE TUMAY BERKIN

Ona je ranije ove godine, stojeći pored spomenika osnivača turske države Mustafe Kemala Ataturka u gradu Giresun na obali Crnog mora, kritikovala i ismevala vladajuću Erdoganovu stranku. “NJegovi drugovi iz partije su izderali ruke brojeći milione evra koje su zgrnuli od kada su došli na vlast”, rekla je tada Aksener i dodala da se “sve što predsednik dotakne pretvara u kamen”. Ova 61-godišnja političarka koju inače zovu, kao i Margaret Tačer, “čelična dama” jedini je pravi konkurent Erdoganu koji je dominantna figura u turskoj politici u poslednjih 16 godina.

Pobednik na izborima će preuzeti predsedništvo po izvršnom modelu i imati veoma velika ovlašćenja zahvaljujući referendumu koji je održan u aprilu prošle godine, na kojem je usvojen predlog da se ustavnim amandmanima ukine kancelarija premijera, da predsednik može da imenuje potpredsednike bez glasanja i da ima veći uticaj u imenovanju sudija u vrhovnom sudstvu zemlje, kao i da izdaje dekrete koji će imati snagu zakona. Ankete pokazuju da bi Erdogan mogao da odnese pobedu u prvom krugu, ali da bi trka za predsedničko mesto bila mnogo napetija ukoliko bude trebalo da se suoči sa Meral Aksener u drugom krugu.

Ja sam bila prva koja je objavila svoju kandidaturu protiv Erdogana. Mislim da bi u prvom krugu izbora svako trebalo da glasa za kandidata za kojeg želi. Ali u drugom krugu bi, za dobrobit demokratije i naše zemlje, opozicija trebalo da ostavi po strani svoje nesuglasice i podrži jednog opozicionog kandidata, ko god to bio”, rekla je Aksener za Gardijan i naglasila da će to biti “najvažniji izbori u istoriji zemlje”.

Dominacija Erdoganove vladajuće, islamistički orijentisane Stranke pravde i razvoja (AK) je bila činjenica u političkom životu Turske skoro deceniju i po. Ta nadmoć je dodatno uvećana nakon sklapanja saveza sa Strankom nacionalnog pokreta (MHP) Devleta Bahčelija, uz čiju je pomoć i pobedila na referendumu. Aksener – posvećena muslimanka i unuka imigranata koji su stigli iz Grčke 1920-ih godina tokom Turskog rata za nezavisnost – je bila veteran Bahčelijeve stranke, 1990-ih na mestu ministra unutrašnjih poslova, sve dok je nije napustila nakon što je dovela u pitanje njegovo liderstvo. Ona se nada da će njena predsednička kampanja privući one koji su napustili AKP, konzervativne glasače koji su nezadovoljni stanjem u zemlji i sve većim brojem optužbi za navodnu korupciju u partijskim redovima, kao i članove opozicije koji su razočarani neuspehom svog političkog bloka koji nije pobedio Erdogana ni na jednim izborima od 2002.

Aksener je obećala da će povratiti predsednički sistem, da će raditi na poboljšanju odnosa Turske i Evropske unije i da će vratiti vladavinu zakona u zemlju u kojoj su sve slobode ugrožene tokom vanrednog stanja koje je uvedeno nakon neuspešnog državnog udara u julu 2016. “Ukoliko samo jedna osoba bude na vlasti, to će Tursku mnogo koštati i na srednjeročnom i na dugoročnom planu. Demokratija u Turskoj ne funkcioniše dobro i treba da je ponovo uspostavimo i da povratimo vladavinu prava i pravosudnog sistema”, rekla je Aksener. Ona je dodala da, iako je muslimanka i išla je na hodočašće, vladavina mora da se zasniva na zakonima. “Sekularizam u državi je ono što omogućava da se zakoni koji su stvoreni za ljude menjaju u skladu sa potrebama građana tokom vremena”, naglasila je Meral Aksener i dodala da je njena stranka, koju predvodi ona kao unuka imigranata, otvorena za sve identitete. I, u dominantno muškoj političkoj slici zemlje, njena poruka je: “Sada je vreme da oni, muškarci na vlasti, osete strah”.

Turska je većinom desničarski nastrojena zemlja – od kako je postala višestranačka demokratija 1950, levica je vladala samo 17 meseci. Ona (Meral Aksener) će sa svojom strankom biti ozbiljan konkurent, ili će mu (Erdoganu) makar zadati jaku glavobolju”, kaže Soner Kagaptaj iz Turskog istraživačkog programa pri Vašington institutu i autor Erdoganove biografije.

Opozicija objavila ime kandidata

Glavna turska opoziciona stranka, Republikanska narodna partija (CHP), objavila je u petak ime svog kandidata koji će izazvati Erdogana na izborima. U pitanju je Muharem Ince, koji ima čvrste sekularističke stavove i vatreni je kritičar Erdogana. On je bio član parlamenta od 2002. godine. CHP planira da prvi put stupi u savez sa strankama desnog krila, u nadi da će tako pobediti Erdogana, čija stranka AKP ima većinu u parlamentu. Sekularisti se snažno protive agendi AKP-a, koju smatraju za zastrašujuću islamizaciju države. Ince je ranije izjavio da bi on, ukoliko pobedi na izborima, prodao raskošnu predsedničku palatu koju je Erdogan sagradio i optužio ga da je bio iza neuspelog pokušaja državnog udara 2016. (DANAS)