Vesti Online

Tramp je našao BOLNU TAČKU Kine, a posledice takvog rata osetio bi CEO SVET

Možda su to ponovo samo reči. Ako ne, onda preti trgovinski sukob između Kine i SAD. On bi pogodio i Nemačku, kao i siromašne Amerikance.

Foto: Tanjug/AP

Američki predsednik Donald Tramp zatražio je ovih dana od svog punomoćenika za trgovinu da ispita odnos Kine prema intelektualnom vlasništvu.

To da u Kini postoji malo svesti o kršenju autorskih prava i velika spremnost na plagiranje u području dizajna i tehnike poznato je i u Nemačkoj. Ovde se svake godine dodeljuje „Plagiarius“, ružni patuljak sa zlatnim nosom, onome ko krade intelektualno vlasništvo. Bilo da je reč o kancelarijskim stolicama, meraču pritiska ili slavini – ove godine su falsifikatori robnih marki iz Kine ponovo bili vidno zastupljeni među onima koji su primili ovu negativnu nagradu.

Tramp zbog toga želi detaljno da prouči kinesku trgovinsku praksu. Ukoliko poverenik za trgovinu Robert Lajtizer otkrije prekršaje, Kini prete trgovinske sankcije, poručio je Tramp.

Nemačka privreda uznemirena

Na reakcije iz Kine nije trebalo dugo čekati. Peking je Sjedinjenim Državama zapretio protivmerama. Kina neće „sediti skrštenih ruku“, saopštilo je Ministarstvo trgovine. Nemačka privreda je uznemirena.

Foto: ilustracija/jabuka.tv / Promo

– Sukob između dve najveće svetske ekonomije imao bi negativne posledice i po nemačku ekonomiju – kaže predsednik DIHK-a (nemačke privredne komore) Erik Švajcer za list „Noje osnabriker cajtung“.

No, postoje brojni razlozi da se sve ne uzme tako ozbiljno. Donald Tramp je već mnogo toga najavljivao, ali malo toga i sproveo. Njemu bi Kina takođe bila potrebna kao politički partner ukoliko se dalje zaoštri konflikt sa Severnom Korejom. (Blic)