Tiroida
Štitna žlezda
REČ STRUČNJAKA
Predlog da profesor postane počasni prijatelj Bujanovca, Petar Jovanović
Dr Radovanović: Nema epidemije malignih tumora! | Društvo | Novosti.rs
Најважније вести
THUROIDEA – Štitna žlezda spada u grupu endokrinih žlezda tj. žlezde sa unutrašnjim lučenjem, jer svoje proizvode, hormone, ubacuje direktno u krv.
Važnost joda. Jod je neophodan za valjan rad štitne žlezde. Svakih sedamnaest minuta, kroz štitnu žlezdu prođe sva čovekova krv. Pošto ćelije od kojih je ta žlezda sačinjena, privlače jod, njen sekret bogar jodom, ubija slabe klice, koje u krv dospevaju kroz povredu kože, kroz sluzokožu nosa i grla, ili apsorbovanjem hrane iz organa za varenje. Zarazne klice slabe prilikom prolaska kroz štitnu žlezdu.
Posle svakih novih sedamnaest minuta, te bakterije su sveslabije, dok konačno ne uginu. Ali to će se desiti jedino ako štitasta žlezda raspolaže dovoljnom količinom joda. Ako nema dovoljno joda, ona štetne mikroorganizme koji kruže s krvlju, ne može da ubija onako kako je naumila priroda.
pouzdano je dokazano da količina joda u štitnoj žlezdi zavisi od količine joda koju čovek unosi u sebe hranom i vodom.
Postoji nesumnjiva veza između količine energije kojom čovek raspolaže i količina joda koju u sebe unese. Kada se napetost uveća preko dozvoljene granice, čovek se lako ljuti i pati od nesanice, a telo je stalno uznemireno, spremno za trku, žurbu i nervozu. Takvom organizmu neophodan je jod, da bi se smanjila napetost, da bi se telo opustilo i pripremilo za mirno i staloženo funkcionisanje, da bi mogao stvoriti i nagomilati potrebne zalihe.