Vesti Online

Си Ђинпинг: Време је за нови међународни поредак

Кинески председник на Светском економском форуму у Давосу предложио нови модел правичнијих глобалних привредних односа, противећи се трговинским ратовима и протекционизму
Аутор: Тања Вујићуторак, 17.01.2017. у 22:30

Швајцарско скијалиште је ових дана центар светске економске политике (Фото Ројтерс)

„Времена су ломна и неизвесна: свет се данас узда у Кину”, тим речима професор Клаус Шваб, оснивач и извршни директор Светског економског форума (СЕФ), представио је кинеског председника Си Ђинпинга – првог говорника на четвородневном скупу глобалне политичке и пословне елите у Давосу.

Пристигавши у Давос возом, Си Ђинпинг је у престижном швајцарском скијалишту одржао готово једночасовни говор, почесто прекидан аплаузима, у коме је нагласио да свет осим отворене и слободне сарадње у свеопштем интересу нема другу опцију за успешан привредни опоравак и раст свих.

„Свиђало се то вама или не, глобална економија је велики океан који не можете избећи. Државе би требало да гледају своје интересе у ширем контексту и уздрже се од остваривања својих циљева на штету других. Не би требало да се повлачимо у луку сваки пут када се суочимо са олујом, иначе никада нећемо стићи на другу обалу”, нагласио је Си.

У његовом упозорењу да „нико неће изаћи као победник из трговинског рата” многи су препознали индиректно обраћање будућем председнику САД Доналду Трампу, који је – супротно најавама организатора СЕФ-а – ипак одбио да званично пошаље представнике свог транзиционог тима у Давос.

Си је иначе сликовито описао симптоме протекционизма из угла Пекинга. „Протекционизам је као кад се закључате у мрачну собу да избегнете опасност, а онда при том себе лишите светла и ваздуха“, описао је Си Ђинпинг, уз најаву да Пекингу не пада на памет да девалвира јуан како би појачао конкурентност свог извоза.

Први кинески лидер који учествује у раду СЕФ-а (основан 1971. године), Си сматра да је глобализација неправедно проглашена кривцем за туробне привредне и друштвене недаће данашњег света.

„Неки људи криве глобализацију за хаос у свету, сматрају је Пандорином кутијом. Ни мигрантска криза, ни међународна финансијска криза нису изазване глобализацијом. Финансијска криза је била резултат незасите потере за профитима и тешким промашајима финансијске регулативе”, оценио је Си са којим је у Давос стигла делегација са преко 100 званичника и бројним представницима кинеског бизниса.

По оцени кинеског лидера – који је учешће на скупу у Давосу потврдио тек 10. јануара – глобализација није узрок економских тегоба света оличених у сапетом привредном расту.

„Глобална економија је већ дуже време успорена. Кривце пре треба тражити у мањку робусних покретача развоја, неадекватном систему управљања и неравномерном глобалном расту”, нагласио је Си Ђинпинг.

Указујући да је време за нови међународни поредак, Си Ђинпинг је подсетио да су економске неједнакости у свету застрашујуће. „Један проценат популације располаже богатством које је једнако иметку преосталих 99 одсто”, нагласио је кинески лидер залажући се за нове дијалоге и трговинске споразуме у интересу свих актера.

Да би представио Кину као нови стожер глобалног економског раста

Си Ђинпинг је у Давосу објавио ултраамбициозне инвестиционе подухвате у земљи и иностранству. Тако, каже Си, Кина у следећих пет година планира увоз робе у вредности од око осам билиона долара, око 600 милијарди долара страних инвестиција и око 750 милијарди долара кинеских улагања у иностранству. Кинески туристи ће у следећих пет година остварити преко 700 милиона путовања у иностранство, прогнозирао је Си Ђинпинг.

Са таквим плановима, Кина ће према свету држати широко отворена врата, „нећемо их притварати, а камоли затварати“, обећао је Си. Он је истовремено признао да у земљи са 1,3 милијарде становника „животни стандард људи још није висок”. Да оствари нови економски модел ослоњен пре на домаћу потрошњу него на извоз, Кина је по речима Сија ушла у нову фазу споријег али и одрживијег привредног раста, који је према његовим речима лане достигао 6,7 одсто.

Кина је кључна за опоравак светске привреде, процена је експерата СЕФ-а. Са привредним растом од 6,7 одсто (ММФ тамо очекује 6,6 одсто), удео Кине у укупном расту БДП-а света износи 1,2 одсто. Поређења ради, ако је Америка лане остварила очекивана 2,2 одсто раста, њен удео у расту глобалног БДП-а износиће 0,3 одсто, док ће допринос Европе износити тек 0,2 одсто, тврде експерти СЕФ-а.

Не чуди онда што професор Клаус Шваб истиче да се од Кине очекује да постане „одговорни и пријемчиви“ глобални лидер.

„Кина је јака геоекономска и геополитичка сила у данашњој ситуацији када се суочавамо са деглобализацијом и дезинтеграцијом глобалне сарадње. Глас Си Ђинпинга је веома важан“, поручује професор Клаус Шваб. (Politika)