Vesti Online

Отпуштања у „Ер Србији”

Синиша Мали, председник надзорног одбора, потврдио је да ће одређени број запослених добити отказ. – После смене Џејмса Хогана, промењена и српска управа
Аутор: Аница Телесковићпетак, 28.07.2017. у 22:00

Ко ће остати без посла: смањење трошкова је услов за повећање прихода (Фото Танјуг- Раде Прелић

Оно што се већ месецима нагађало када је реч о „Ер Србији”, јуче је потврдио градоначелник Синиша Мали, председник надзорног одбора у овој компанији. Како преноси Танјуг, Мали је потврдио информације да ће бити отпуштања у „Ер Србији”.

Медији су пре тога објавили да је 30 радника у сектору комерцијале проглашено технолошким вишком. Синиша Мали није прецизирао о ком броју радника је реч, већ је додао да је отпуштање једног броја запослених у складу са планом рационализације трошкова пословања и повећања профита. „Увек имате пословни план који подразумева додатно повећање профитабилности и понашате се као свака тржишна компанија. Не знам да ли је реч о 30 људи, али нека сте у праву, вероватно ће се смањити за 30 људи. То је све део нормалног процеса да смањите трошкове, а повећате приходе”, рекао је Мали.

Он је додао да је „Ер Србија” стабилна компанија и „по свим параметрима много боља него прошле године”.

Редовни годишњи финансијски извештај за 2016. годину још није објављен на сајту Агенције за привредне регистре, али је ова компанија недавно саопштила да остварује боље оперативне резултате него прошле године. Са друге стране, „Етихад” из Уједињених Арапских Емирата, у оквиру којег послује „Ер Србија”, на крају прошле године је био у минусу од 1,87 милијарди долара.

Према речима Синише Малог, фирма углавном добро послује, а губици, које је саопштила компанија „Етихад”, односе се углавном на пословање „Алиталије” и „Ер Берлина”, који су, такође, у његовом саставу.

Међутим, председник Управног одбора „Етихада” Мухамед Мубарак Фадхел ел Мазруеј је пословне резултате компаније на чијем је челу описао као разочаравајуће.

„Бројни фактори допринели су разочаравајућим резултатима у 2016. години. Управни одбор и тим извршних менаџера од прошле године раде на решавању ових питања и изазова у оквиру свеобухватног стратешког прегледа, чији је циљ да се унапреди учинак свих делова групе, што подразумева и темељан осврт на нашу стратегију партнерства кроз инвестиције у авио-компаније”, рекао је председник УО „Етихада” и тиме наговестио да ће и пословање „Ер Србије” бити темељно анализирано.

Да ће доћи до преиспитивања пословања „Ер Србије”, наговештено је крајем прошле године када је немачки пословни дневник „Ханделсблат” објавио 21. децембра да ће Џејмс Хоган, председник и генерални директор „Етихада”, бити смењен. Пре свега због његових неуспелих пословних авантура у Европи, писао је овај немачки пословни дневник. Истог дана је из националне авио-компаније Уједињених Арапских Емирата ова тврдња описана као „неоснована гласина”. Али, вест, ипак није била демантована. Већ после месец дана (24. јануара ове године), „Етихад” је саопштио да је Џејмс Хоган „напустио позицију председника и генералног директора”.

Врло брзо уследиле су и кадровске промене у „Ер Србији”. Џејмс Хоган, који је био члан надзорног одбора у овој домаћој авио-компанији, смењен је 31. маја ове године. Истовремено је смењен и члан надзорног одбора Џејмс Ригни, који је у „Етихаду” био финансијски директор, али и Улф Хитмејер, бивши финансијски директор „Ер Берлина”.

Синиша Мали јуче кадровске промене у „Ер Србији” није коментарисао, али је истакао како је „авио-индустрија веома конкурентна делатност”.

„Имате могућност сваког дана да нека компанија дође на београдски аеродром и отвори нову линију. Стално морате да будете у покрету, у офанзиви, да предвидите шта ће они урадити, да смањујете и контролишите своје трошкове и уводите неке нове руте”, рекао је Мали.

Подсетио је да „Ер Србија” нема помоћ владе од фебруара претпрошле године и да од тада послује на тржишту. На питање о евентуалном укидању директне линије до Њујорка, Мали је рекао да се у овом тренутку о томе не размишља, и да се та линија показала као веома добра, не само директно за „Ер Србију”, већ и индиректно за целу земљу. (Politika)