Vesti Online

Očekujemo bar tri miliona turista

SRBIJA postaje sve primamljivija turistička destinacija, što potvrđuje i konstantan porast broja gostiju iz godine u godinu, a zasad najveća kočnica napretku ove privredne grane i još većem privlačenju gostiju, kako smatraju stručnjaci, jesu loši hotelski kapaciteti, van većih gradova.

Gradovi, planine i banje glavni su turistički potencijali Srbije. Za ovu godinu, zaposleni u turizmu očekuju da će se nastaviti tendencija rasta broja dolazaka i noćenja domaćih i stranih gostiju za oko 13 odsto. Prevedeno u brojke, to je više od tri miliona turista!

Na razvoju turističkih destinacija i potencijala Srbije, treba još dosta da se radi.

– Loši i prevaziđeni hotelski kapaciteti u državnom vlasništvu jesu glavni krivci za propadanje turističkih destinacija – smatra Tomislav Momirović, generalni direktor „Mona hotel menadžmenta“ i predsednik Skupštine udruženja HORES. – Infrastruktura se malo popravlja jer se razvija nešto što nije ranije postojalo. Ali u Srbiji ima hotela starih 50 i 60 godina koji nikada nisu bili renovirani.

Kako objašnjava Momirović, nosilac jedne destinacije ne može da bude neki mali hotel ili privatne sobe:

– Dobar primer je Kopaonik, kada su renovirali hotel „Grand“ i „Konake“, odmah su počeli da niču pansioni i da se razvija ova planina. Tako je bilo i sa Zlatiborom.

Prošle godine, za prvih 11 meseci, zabeležen je 2.551.351 turista, od čega je 53,8 odsto bilo domaćih, a 46,2 odsto stranih gostiju. Samo je za 11 meseci 2016. godine, ukupan devizni priliv od turizma bio 848 miliona evra.

STRANCI VOLE ZABAVUGOSTE iz inostranstva najviše privlače velike manifestacije u našoj zemlji. Među njima su „Beogradski festival piva“, „Bitef“, „Bemus“, „Egzit“, „Nišvil“ i „Guča“. Uživaju u našoj gastronomskoj ponudi, a za starije posetioce zanimljivo je krstarenje Dunavom. Od ukupnog broja poseta, prema zvaničnim podacima, oko 40 odsto stranih gostiju dolazi organizovano, dok se 60 odsto turista odlučuje za individualno putovanje kroz Srbiju.

Prema rečima Renate Pindžo, pomoćnika ministra turizma, najveće interesovanje bilo je za Beograd, Zlatibor, Kopaonik, Taru, Divčibare, Vrnjačku Banju, Sokobanju, Aranđelovac, Prolom banju, Banju Koviljaču i Novi Sad. Kada je reč o broju ostvarenih noćenja, najveći promet imaju banjska mesta, planinska, Beograd i Novi Sad.

– Ulažemo velike napore u infrastrukturno opremanje turističkih destinacija u Srbiji – objašnjava Pindžo. – Ova ulaganja utiču i na oživljavanje i unapređenje manje poznatih i manje razvijenijih odredišta.

Srbija radi i na razvoju reginalne turističke saradnje, čime bi se povećao broj turista iz dalekih zemalja. Kako kaže Pindžo, tu su „Put rimskih careva“, gastronomske rute, biciklističke rute, „Dunavski put vina“ i „Putevima Valtera“. Radi se na projektu biciklističke i kulturne rute Beograd – Sarajevo – Dubrovnik – Žabljak – Beograd, koji ima ogroman potencijal.

LjAJIĆ: SKIJALIŠTA PUNA

MINISTAR trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić potvrdio je u subotu da u ovoj godini očekujemo 1,6 miliona domaćih i 1,4 miliona stranih turista. Ljajić je rekao da je trenutno 22 odsto više skijaša i da je popunjenost kapaciteta u zimskim centrima 58 odsto.

– Od tog broja 67 odsto su domaći, strani gosti su uglavnom iz regiona, Bugarske, Makedonije, Mađarske, kao i Ruske Federacije – rekao je Ljajić. (Novosti)