Vesti Online

Милана Топлицу пију оранице

Некада чувена минерална вода уместо да се флашира одлази у неповрат, па се у Прокупљу питају коме је био циљ да затвори фабрику у времену у којем је никло десетине других
Аутор: Љ. Митићнедеља, 19.02.2017. у 15:00

Благо које тече: неискоришћени извор (Фото Љ. Митић)

Прокупље – Вода с неколико термоминералних извора у селу Вича код Прокупља, која се некада флаширала и у време старе Југославије била позната као „Милан Топлица”, већ десетак година од када је фабрика престала са радом отиче у оближње оранице и реку Топлицу. Према речима некадашњих радника 18 литара воде у секунди, колико истиче са главног извора, својевремено се флаширало без икакве посебне обраде. Минерална вода „Милан Топлица” се продавала у бившој Југославији, а при том је била једна од признатијих и освајала многе медаље за квалитет широм света.

Тако вода из Виче уместо да се флашира, отиче у неповрат, па се бивши запослени са правом питају коме је био циљ да уништи фабрику воде, у времену када је на десетине других процветало. Заменик председника општине Прокупље Мирољуб Пауновић подсећа да је локална самоуправа више пута покушавала да ступи у контакт са власником фабрике, али да до данас нема решења.

– То је заиста немерљива штета, јер толико благо отиче неконтролисано, поготово што је свима добро познат квалитет ове воде. Иако нас ограничава то што је фабрика у приватном власништву, прокупачка општина настоји да помогне да се фабрика оспособи и почне с радом. Зато чинимо све што је до нас да бисмо мотивисали београдску компанију да почне с радом или да пронађе стратешког партнера, како би „Милан Топлица” поново покренуо флаширање, што би свакако било на добробит свих – истиче Пауновић, који је упознат с процесом приватизације ове некада успешне фабрике.

У неколико наврата претходних година бивши радници су покушавали да натерају садашњег власника да покрене производњу, локална самоуправа је иницирала разговор и обећавала да ће помоћи да фабрика проради, али је све остало мртво слово на папиру.

– Ова фабрика је била гарант сигурности и опстанка младих у овом крају. Сада, десетак година након њеног затварања, школе у селу и околини се затварају, а млади напуштају своја огњишта тражећи боље услове за живот – каже Томислав Лепосавић који је стекао пензију у „Милану Топлици”.

Нико у овом крају не може да се помири са чињеницом да неко може да купи фабрику да би је затворио, да годинама ништа не уради да би покренуо производњу и на неки начин повратио уложена средства. Око 170 радника колико их је некада радило, покушавало је у више наврата и да истера правду тражећи да се испита где је нестала имовина фабрике, почев од највећег возног парка у општини Прокупље, преко машина које су радиле а посечене су и продате у старо гвожђе, до робе која је била на лагеру у моменту затварања.

Фабрика минералне воде „Милан Топлица” је први пут приватизована 2003. године по цени од 6, 6 милиона динара. Купили  су је „Ц-маркет”, „Еко-продукт” и „Атлас систем”. Иако су обавезу делимично испунили куповином најсавременије опреме за производњу вредне око три милиона евра и ископавањем два нова бунара, опрема и машине никада нису намештене, а даље опремање и почетак рада спречила је тада афера „стечајне мафије” у којој су ухапшени главни инвеститори.

Након тога Агенција за приватизацију је раскинула постојећи уговор, а 2011. године фабрика је продата компанији „Инвест импорт интернешенел” из Београда по цени од 165.444.000 динара или за око (тадашњих) 1,6 милиона евра.

 

Стечајни управник ослобођен оптужби

Бивши директор и стечајни управник „Милана Топлице” Бобан Лепојевић ослобођен је правоснажно оптужби за корупцију крајем 2015. године, иако је првостепено био осуђен на две године затвора. Њему је суђено јер је Тужилаштво сматрало да је у периоду када је био директор, а затим и стечајни управник у фабрици „Милан Топлица” оштетио предузеће за више од 1,7 милиона динара. Поступак против Лепојевића покренут је још 2002. године у време када је био стечајни управник. Лепојевић је био високи функционер прокупачког ДС-а, једно време и председник општине Прокупље. (Politika)