Vesti Online

Gasi se proizvodnja kamiona

Kragujevac – – Menadžment i sindikati fabrika iz Grupe Zastava vozila ni nakon Nove godine nisu spremni da zvanično komentarišu pretprazničnu izjavu ministra privrede Željka Sertića da će većina delova te kompanije „morati da odu u stečaj, jer za njih nije nađeno rešenje da budu privatizovana“.

Sertić je, pritom, napomenuo da za „Zastavu specijalne automobile“ ima zainteresovanih kupaca i da će taj deo Grupe biti izdvojen i ponuđen na prodaju, čime je stvorio dodatnu zabunu kako u Zastavi, tako i među poznavaocima ove problematike, pošto stečajni postupak, ukoliko bude pokrenut, ne može da se primenjuje selektivno, već može da važi samo za celu kompaniju Zastava vozila.

No, iako se još uvek zvanično ne izjašnjavaju, poslovodstva i sindikalci Zastavinih fabrika su, saznaje se, šokirani tom najavom koja sugeriše da će epilog najverovatnije biti odlazak „na doboš“, kako i inače, nestankom sa domaće privredne scene, završava više od 90 odsto preduzeća u kojima je otvoren stečaj.

Iznenađeni su i šumadijski poznavaoci ove problematike, koji ne žele de veruju da se država, na primer, tako lako odriče proizvodnje kamiona u Kragujevcu, koja u Zastavi (nekadašnjem Vojnotehničkom zavodu) ima tradiciji dugu sedem i po decenija. O tome svedoči i prednovogodišnje obraćanje sindikata Zastave INPRO najvišim državnim zvaničnicima, u kojem upozoravaju predsednika Srbije Tomislava Nikolića, premijera Aleksandra Vučića i ostale nadležne da je nedopustivo pokretanje stečaja u fabrici koja kompletnu proizvodnju priključnih vozila (automobilskih prikolica) izvozi, u kojoj većinu od ukupno 340 zaposlenih čine osobe sa invaliditetom, i čiju imovinu želi da kupi dugogodišnji poslovni partner, francuska kompanija TRIGANO.

Sindikat Zastave INPRO upozorio je Nikolića i Vučića da privatizaciju, odnosno prodaju imovine te fabrike francuskom TRIGANO-u, ugrožava niko drugi do država koja, od 2010, od kada INPRO posluje u zakupljenom pogonu Zastave oružje „Sivi dom“, nije rešila status te proizvodne hale, iako se Vlada Srbije na to obavezala potpisanim zaključcima.

Poslovodstva fabrika Grupe Zastava i dalje veruju da odluka o pokretanju stečajne procedure nije definitivna, te da će u razgovorima sa nadležnima u Vladi Srbije, posle Božića, biti pronađene druge opcije za rešavanje statusa Zastave kamioni, Specijalnih automobila i Zastave INPRO. Oni žele da veruju kako država nije odustala od namere da u njenoj fabrici kamiona organizuje proizvodnju neborbenih vojnih vozila za potrebe Vojske Srbije i za izvoz. U proizvodnju tih vozila trebalo bi, kao što je naš list već pisao, da budu uključeni i pribojski FAP i „14. oktobar“ iz Kruševca. Vlada Srbije je, podsetimo, prošle jeseni zvanično odobrila Zastavi kamionima da nastavi razvoj i osvajanje proizvodnje tog vozila, čiji prototipovi su već predstavljeni vojnim vlastima i stručnoj javnosti.

Za somborsku fabriku Specijalni automobili, kao što je priznao i ministarSertić, postoje zainteresovani kupci – grčka firma Spajder, a pominje se i austrijski Magna Štajer – pa je najverovatnije da će to preduzeće uskoro biti privatizovano.

Ako je, dakle, suditi prema informacijama iz Zastave, njene vodeće fabrike imaju i posla i potencijalne investitore i kupce. Nejasno je, onda, zašto ih država gura „pod led“, kada je već poslednja globalna ekonomsko-finansijska kriza nedvosmisleno pokazala da svaka ozbiljna zemlja, od Amerike, Nemačke do Francuske, svim sredstvima brani svoju automobilsku industriju. Da li je Srbija i na tom planu izuzetak?

– (Danas)