Vesti Online

ЕПС: Украдена струја у вредности од милијарду динара у 2017.

Eлектропривреда Србије открила је прошле године 6.762 случаја неовлашћеног коришћења електричне енергије, а киловати који су волшебно нестали са струјне мреже вредели су милијарду динара, пишу данашње „Вечерње Новости”.

Како наводи ЕПС, највећи део оних који „заборављају” да пријаве потрошену електричну енергију су грађани – много више од привредника, примећују „Новости”.

У ЕПС-у кажу да је смањење крађе струје један од њихових приоритета у пословању.

Истичу и да њихове акције на откривању крађе електричне енергије и неовлашћеног прикључивања на мрежу спроводе 24 часа дневно, 365 дана у години.

И то, тврде, даје резултате, јер све више лопова остаје кратких рукава.

Како наводе, анализира се потрошња електричне енергије код свих категорија купаца да би се открила потенцијална места неовлашћеног коришћења.

„Раде се опсежне контроле мерних места на којима постоји сумња за евентуалне злоупотребе. Прошле године откривена су 6.762 случаја неовлашћеног коришћења електричне енергије, од тога у категорији домаћинстава 6.091, а у осталим категроијама 671”, наводе у ЕПС-у.

Штета је, прецизира се, 1.026.023.535 динара.

Ипак, модернизација опреме у многим случајевима олакшала је посао ЕПС-у, посебно у откривању микролација губитака на мрежи, додају „Новости”.

Такође, наводе, измештање бројила из окућнице је дало резултате јер је мајсторима елекстродистрибуције и читачима потрошених киловата олакшан посао мерним местима.

Према закону, имена оних који троше, а не плаћају струју, не смеју да се објављују. Против њих се подносе кривичне пријаве и искључују се с мреже.

У ЕПС-у сматрају да би „лопова” било много мање да је казнена политика оштрија.

Како тврде, крадљивце охрабрује одлагање кривичног гоњења, дуготрајни судски процеси који се развуку и на неколико година, али и благе санкције јер су пресуде чести ослобађајуће или се изричу условне казне.

ЕПС, стога, тражи пооштравање казнене политике.

„То се посебно односи на наше запослене који учествују у крађи струје. Истовремено, тражимо и да се напади на ЕПС-ове раднике који раде на откривању крађа третирају као кривична дела и да им се омогући заштита као службеним лицима”, поручују из ЕПС-а.

В.д. директора ЕПС Милорад Грчић наводи да је наплата за 2017. годину на нивоу 99,2 одсто.

Према његовим речима, један од најбољих резултата у наплати остварен је у јануару ове године када је од 22,5 милијарди динара испоручених рачунима за децембарску потрошњу струје, наплаћено 22,3 милијарде динара.

„Наплата је побољшана јер смо унапредили пословање, а повећана је и дисциплина домаћинстава и привреде, посебно фирми и институција из јавног сектора, што је резултат и јасног става председника Србије и Владе да се неће толерисати неплаћање”, нагласио је Грчић.  (Танјуг),(POLITIKA)