Vesti Online

Antonio Gutereš novi generalni sekretar UN

Rusija odustala od principa da naslednik Ban Ki Muna mora da bude iz istočne Evrope i da bude žena
Autor: Jelena Cerovinasreda, 05.10.2016. u 17:48

Антонио Гутерес

Šezdesetdevetogodišnji bivši portugalski premijer i dugogodišnji prvi čovek UNHCR-a Antonio Gutereš biće novi generalni sekretar Ujedinjenih nacija – složilo se 15 članica Saveta bezbednosti posle sednice iza zatvorenih vrata.

On je u šestom krugu glasanja dobio 13 „ohrabrujućih” glasova i samo dva „neodlučna”, a među njima i jedan od stalne članice Saveta bezbednosti.

Gutereš je bio i jedini među deset kandidata koji nije dobio nijedan negativan glas.

Pošto se prvi put u dosadašnjem toku izbora glasalo obojenim listićima, koji su se razlikovali kod stalnih i nestalnih članica SB, kandidati su mogli da vide i da li bi neka od država s pravom veta (Rusija, SAD, Velika Britanija, Francuska i Kina) eventualno uložila veto na njihov izbor. A nijedna država s pravom veta nije zapretila da bi mogla vetom da spreči izbor Gutereša.

Kako je posle sednice saopštio ruski ambasador pri UN Vitalij Čurkin, ova odluka SB trebalo bi u četvrtak pre podne da bude i zvanično potvrđena, posle čega će o tom predlogu da se izjasni i Generalna skupština UN. „Počastvovan sam i srećan”, napisao je Gutereš na svom tviter nalogu, koji je počeo da koristi pre nekoliko dana.

Tako se nisu ispunila predviđanja mnogih da će novi takmac u ovoj trci Bugarka Kristalina Georgijeva uspeti da istisne Gutereša s prve pozicije koju je zauzimao u svih pet krugova glasanja.

Takva očekivanja podgrejao je sam Čurkin, jer je dan uoči glasanja rekao da je „red” da istočna Evropa da kandidata i da bi Moskva volela da na tom mestu vidi ženu.

A nijedan od ta dva principa nije ispoštovan. Prema prvim informacijama, Bugarka je osvojila tek sedmo mesto i to sa pet „ohrabrujućih”, osam „obeshrabrujućih” i dva „neodlučna” glasa.

Drugo mesto u šestom krugu podelili su Vuk Jeremić i Miroslav Lajčak, koji su osvojili po sedam „ohrabrujućih” glasova, šest „obeshrabrujućih” (prema prvim informacijama među njima i dva od stalnih članica Saveta bezbednosti s pravom veta) i dva „neodlučna” glasa.

Prema drugoj verziji, srpski kandidat je osvojio osam „ohrabrujućih” i pet „obeshrabrujućih” glasova, među kojima i dva veta. Jeremić je, međutim, uspešniji u ukupnom skoru, jer je posle šest krugova glasanja dobio 48 „ohrabrujućih”, 30 „obeshrabrujućih” i 12 „neodlučnih” glasova, naspram Lajčakova 43 „ohrabrujuća”, 31 „obeshrabrujućem” i 16 „neodlučnih”.

Jeremić je čestitao Guterešu na izboru za devetog generalnog sekretara UN.

„‎Ovim je glavna svetska organizacija dobila pouzdanog i iskusnog rukovodioca, kome želim mnogo uspeha u obavljanju novih dužnosti. Mislim da imamo razloga da budemo ponosni na naš rezultat u trci za najvišu poziciju u međunarodnim odnosima – drugo mesto u svetu, na čelu istočnoevropske grupe. Verujem da je to daleko bolji učinak od onog koji su nam mnogi predviđali. Time smo dali znatan doprinos podizanju vidljivosti i ugleda naše zemlje”, saopštio je Jeremić posle glasanja.

Na četvrtom mestu posle glasanja našla se druga Bugarka – Irina Bokova, koja je dobila sedam „ohrabrujućih”, sedam „obeshrabrujućih” i jedan „neodlučan glas” i tako pretekla svoju zemljakinju i suparnicu u ovoj trci.

Petu poziciju je zauzela Novozelanđanka Helen Klark sa šest „ohrabrujućih”, osam „obeshrabrujućih” i jednim „neodlučnim” glasom. Šesta je bila Argentinka Suzana Malkora, koja je imala pet „ohrabrujućih”, sedam „obeshrabrujućih” i tri „neodlučna” glasa.

Na osmom mestu je Makedonac Srđan Kerim, koji je dobio pet „pozitivnih”, osam „negativnih” i jedan „neodlučan” glas, deveti je bio Slovenac Danilo Tirk s pet „ohrabrujućih”, osam „obeshrabrujućih” i dva „neodlučna” glasa. Na poslednjem mestu je Moldavka Natalija German, koja je imala tri „ohrabrujuća”, 11 „obeshrabrujućih” i jedan „neodlučan” glas.

Kako kaže sagovornik „Politike” iz diplomatskih krugova, Jeremićev rezultat je izuzetno dobar u ovakvom odnosu snaga, ali je „problem što može biti samo jedan generalni sekretar”. AFP je  preneo da će se kandidat Srbije „verovatno” suočiti s vetom zapadnih sila u šestoj rundi glasanja „zbog svog anti-NATO stava i protivljenja nezavisnosti Kosova”.

Pobeda Gutereša, kaže naš sagovornik, dokaz je da ne postoji volja da se bilo šta menja u svetskoj organizaciji, za šta se Jeremić zalagao. To što je Gutereš, koji je važio za kandidata Zapada, dobio podršku i Rusije, sagovornik našeg lista tumači kao prećutni dogovor da se „brod ne ljulja”.

A šta će Moskva zauzvrat dobiti, tek treba da se vidi. Jer, kako kažu poznavaoci prilika u UN, izbor generalnog sekretara je pre svega stvar trgovine velikih sila, te bi bilo naivno očekivati da Rusija odustane od dva najvažnija principa na kojima je insistirala – da novi generalni sekretar bude iz istočne Evrope i da bude žena, a da za zauzvrat ne dobije baš ništa. (politika)