POSLE terorističkih napada u Londonu organi bezbednosti su izloženi kritici jer iako su počinioci bili poznati policiji, opasnost je potcenjena, navodi nemački državni radio Dojče vele.

Peter Nojman, stručnjak za pitanja terorizma sa britanskog Kraljevskog koledža u Londonu, i nakon napada koji su se u Londonu desili u junu upozoravao je na „teške propuste“.

On u intervjuu za Dojčlandfunk sada podseća da je premijerka Tereza Mej šest godina bila ministarka unutrašnjih poslova, ne čineći ništa mada je jedan od napadača u tom periodu otvoreno vrbovao borce za Islamsku državu.

Nojman dodaje da je Tereza Mej redukovala broj britanskih policajaca za čak 20.000 i procenjuje da su obećanja britanske premijerke da će iskoreniti radikalni islam u Velikoj Britaniji samo mrtva slova na papiru.

U Velikoj Britaniji, doduše, postoji antiteroristička strategija, ali za njenu realizaciju nedostaje osoblje kaže Nojman.

Rolf Tophoven, nemački stručnjak za pitanja terorizma, smatra da je pored loših procena za greške odgovorno potpuno zakazivanje sistema ranog uzbunjivanja.

Američki autor naučnofantastičnih knjiga Filip K. Dik je ponudio rešenje koje je filmski režiser Stiven Spilberg razradio u filmu „Suvišni izveštaj“ – tri žene predskazuju na filmu napade još pre nego što su izvršeni.

U toj umetničkoj viziji godine 2054. ne postoje zločini jer ne mogu biti počinjeni pošto počinioce uhapse pre izvršenja, navodi DV.

Britanski i nemački bezbednjaci žele da se približe ovoj umetničkoj viziji, umesto prorokovanja koriste digitalnu tehnologiju.

Kako navodi nemački državni radio, u Nemačkoj ima 657 osoba koje procenjuju kao potencijalne islamističke teroriste, a za njihovo nadziranje razrađen je sistem „Radar-iTE“.

Ovaj računarski program je analizirao i memorisao sve detalje ranijih atentata.

Na osnovu toga program razvija trostepenu procenu rizika: stepen visokog, upadljivog ili umerenog rizika. Zavisno od te procene policija reaguje od praćenja do hapšenja ili deportacije iz zemlje.(Novosti)