Vesti Online

Svetski eksperti za „Blic“: Ko plaća ISIS i zašto se politika Angele Merkel zasniva na SUMANUTOJ MANTRI?

Danijel Server i Vilijam Engdal su za „Blic“ analizirali tešku situaciju u kojoj se nalazi EU, jačanje desničarskih pokreta širom kontinenta, migrantsku krizu kao i pad popularnosti Angele Merkel.

Stav Zapada i Istoka: Danijel Server i Vilijam Engdal

Foto: PromoStav Zapada i Istoka: Danijel Server i Vilijam Engdal

Popularnost Angele Merkel nikad nije bila niža. Vidite li nekog ko bi mogao da je zameni? Šta će biti s politikom „otvorenih vrata“?

Engdal: Angelina mantra „mi to možemo“ je sumanuta. Ja vam to kao nemački državljanin, istoričar i politički analitičar tvrdim. Neki psihijatri u Nemačkoj su čak otvoreno tvrdili da kancelarka pokazuje jedan simptom mentalnog poremaćaja, jer na bizaran način odbija da prihvati realnost. Problem sa Nemačkom je, kao što je Brežinski jednom rekao, taj što je ona američki vazal još od 1945. godine. Dok EU zemlje ne budu skupile moralnu hrabrost  da se suprotstave i odbrane svoje nacionalne interese, Merkel će ostati na vlasti. ima mnogo kompetentnijih političara od nje, ali oni se drže u mraku.

Angela Merkel nikad nepopularnija u Nemačkoj

Foto: Reuters / ReutersAngela Merkel nikad nepopularnija u Nemačkoj

Server: Ne bih ja još otpisivao Merkelovu. Činjenica je da joj je popularnost niska, ali njena politička partija se i dalje kotira odlično. Evropa već kontroliše priliv migranata bolje nego pre godinu dana. Očekujem još čvršću kontrolu granica u budućnosti.

Desničarski pokreti jačaju, i čini se da mogu da preoblikuju EU. Da li je povratak „nacionalne države“ dobar ili loš?

Engdal: Uspon tzv. EU desnice je reakcija građana Evrope na politiku prema migrantima, koju veliki deo vidi kao sumanuto uništavanje evropskog načina života. To je slučaj i u Nemačkoj sa AfD, ali i u većini drugih zemalja. Pa Bregzit se dogodio jer su Britanci smatrali d aim Brisel uništava društvo i identitet. Verujem u nacionalne države, i smatram da su granice veoma bitne, a da oni koji se zalažu za njihovo ukidanje vode društvo ka globalnom korporativizmu ili još gore fašizmu u kom obični ljudi postaju žrtve i moderni robovi krupnog kapitala i banaka, od kojih država neće moći da ih odbrani.

Desnica jača širom EU

Foto: Twitter / TwitterDesnica jača širom EU

Server: Puštam Evropljane da odluče. Vidim i neke pozitivne tačke trenutnog rasta evroskepticizma. S druge strane, takav razvoj situacije predstavlja opasnost po jedinstveno tržište.

Migrantska kriza potresa EU, ali uprkos tome Brisel kao da izbegava da ispuni obećanje prema Turskoj, koja je jedina brana koja čuva Evropu od novog migrantskog talasa. Koliko bi to moglo da traje, naročito sada posle pomirenja Erdogana i Putina?

Engdal: Nije do kraja jasno koliko su „topli“ odnosi Erdogana i Putina. Moje mišljenje je da je turski predsednik povukao taj potez kako bi izvukao što više od SAD, što se na kraju ispostavilo kao dobro, jer su se Turci uključili u rat u Siriji, gde se navodno bore protiv ISIS-a, a zapravo se obračunavaju s Kurdima.

Migrantska kriza cepa Evropu

Migrantska kriza cepa Evropu

Server: Brisel se nalazi u čvoru. Turska pravi autokratski zaokret. Biće jako teško da se odnosi EU i Turske poboljšaju ako Ankara nastavi u nedemokratskom pravcu.  Erdogan je dobio neku vrstu utehe u pomirenju s Putinom, koji naravno nema problem s autokratama, ali Rusija ima vrlo malo toga da ponudi Turskoj u odnosu na EU.

ISIS opstaje?

Server: ISIS neće „prestati“. Biće poražen u Raki i Mosulu, a onda će nestati. Era Islamske države nikada nije postojala. Postoji samo pokret ISIS. A taj pokret je izgubio mnogo teritorije u Iraku, Siriji i Libiji. Verovatno će preživeti bar još malo, i to kao teroristička grupa koja nanosi veliku štetu običnim ljudima, ali nikada nije, niti će biti egzistencijalna pretnja Zapadu.

Ko finansira ISIS?

Foto: ReutersKo finansira ISIS?

Engdal: ISIS, Al Nusra/Al Kaida i ostale terorističke organizacije u životu održavaju Vašington, Katar i Saudijska Arabija, a očigledno i Turska. To je rat za gasovode, tačnije gasovod Katar-saudijska Arabija-SAD i Turska odnosno Iran-Irak-Sirija-Rusija. Ko to ne vidi, ili je glup ili licemer.

Ovo je jedan od tri dela velikog rođendanskog intervjua „Blica“ sa dvojicom stručnjaka. U druga dva dela Server i Engdal govorili su zbog čega će Srbija kad-tad morati da prizna nezavisnost Kosova i prekine veze sa Rusijom, kao i o tome ko je „manje zlo“ sa Ameriku i svet: Hilari Klinton ili Donald Tramp. (Blic)