Vesti Online

Слике италијанских мајстора остају у Народном музеју

Osам слика италијанских мајстора из Народног музеја у Београду, које Италија потражује од Србије због истраге на основу сумње да су набављене малверзацијама након Другог светског рата, остају у нашој земљи. Виши суд у Београду донео је 29. новембра 2016. године одлуку у којој се не дозвољава привремена заплена дела. У саопштењу Вишег суда пише да је такво решење донето јер је утврђено да не може да се удовољи захтеву Италије, који је упућен од стране јавног тужиоца при Основном суду у Болоњи (и то 18. новембра 2015. године), пошто нису испуњене законске претпоставке које су прописане Законом о међународној правној помоћи у кривичним стварима. „Доносећи наведену одлуку суд је, између осталог, ценио да ли у конкретном случају постоје основане сумње да су пријављена службена лица из Италије и Србије предузимањем описаних радњи остварила законске елементе кривичног дела недозвољене трговине културним добрима или неког другог кривичног дела које се гони по службеној дужности, а који би били основ за одобрење мере привременог одузимања предмета од Народног музеја у Београду”– додаје се у саопштењу.

Одлуку о овом случају донео је судија у претходном поступку, који је надлежан за ову врсту замолница, и то на основу саме замолнице и мишљења које је дало Министарство правде о испуњености претпоставки које су у оваквим случајевима неопходне према Закону о међународној правној помоћи. Како нам је објашњено у Вишем суду, иако се о томе спекулисало у јавности, судија није имао обавезу обавештавања државних органа, нити било ког другог лица о замолници по којој суд поступа јер поступак није двостраначки, већ суд, по замолници стране државе, доноси одлуку коју доставља само надлежном органу стране државе. Како нам је такође потврђено, могућност жалбе италијанске стране на одлуку српског суда не постоји.

„Након агоније која траје равно недељу дана, вест да је Виши суд донео овакву одлуку доноси нам мало олакшања. О овом решењу наш музеј је информисан захваљујући медијима, а надамо се да ћемо ускоро и о замолници из Италије и о одлуци Вишег суда бити обавештени и званично”, рекла је за „Политику” Бојана Борић Брешковић, директорка Народног музеја у Београду.

Подсетимо, замолницом из Италије упућен je захтев за непосредну заплену осам уметничких слика: две Виторa Карпача, по једну Паола ди Ђованиja Феија, Спинелa Аретина, Тинторета и Венецијана и два дела непознатих ломбардијских аутора (једно од њих рађено по узору на Тицијана). Тада је Србија обавештена и да се против неколико италијанских и двоје српских држављана такође спроводи истрага. Истовремено, како нам је додатно речено у Вишем суду, Италија је захтевала и реституцију уметничких добара, јер осим што слике, по њима, представљају материјални доказ у кривичном поступку, ради се, према њиховим наводима, и о добрима која су законито власништво ове државе.(Politika)