Vesti Online

Požari širom planete: Zašto vatra gori u „pogrešnim“ zemljama

Najmanje 80 ljudi stradalo je u šumskim požarima u Grčkoj, a sa njima su se nedavno suočile i Sjedinjene Američke Države, Švedska, Kanada i Velika Britanija. Ovog leta pojedine zemlje pogodio je neobično veliki broj požara.

Obično u toku jedne godine požari širom sveta zahvate teritoriju koja je petostruko veća od Srbije.

Većina ih izbija u udaljenim područjima, poput savana u Africi i Južnoj Americi, ili u tajgama koje se prostiru od zapadne Aljaske do istočnog Sibira.

Za požare na tako izolovanim mestima retko čujemo. Svoje mesto u vestima nalaze oni koji ugrožavaju živote, infrastrukturu ili prirodne resurse.

Broj požara koji je u toku ove godine pogodio Evropu je znatno iznad proseka – ali ne i u zemljama koje su obično najugroženije.

Prosečan broj požara u EU

BBC
Prosečan broj požara u EU

Od 1. januara do 24. jula ove godine Evropu su pogodila 427 požara. Poređenja radi, u istom periodu tokom prošle decenije događalo se u proseku 298 požara.

Ali, ono što je vrlo značajno, površina zahvaćenog područja ove godine je oko polovine uobičajene – 55. 700 hetara, u poređenju sa 112. 000 hektara.

Broj ovogodišnjih požara u Sjedinjenim Američkim Državama, nešto je manji od prosečnog. Međutim, zahvaćena površina je malo porasla, sa oko 1,4 miliona hektara na skoro 1,6 miliona hektara.

Najznačajnija promena nije u tome koliko je požara bilo, već gde su se dogodili. Severozapadna Evropa suočava se sa neuobičajenim toplotnim talasom.

To je izazvalo neobično suve uslove koji su omogućili velike požare u područjima u kojima ih je obično vrlo malo. (DANAS)