Vesti Online

PET TEORIJA Odakle pobunjenicima projektili ruske vojske?

Međunarodna istražna grupa (JIT) objavila je rezultate dvogodišnje istrage o uzroku obaranja malezijskog aviona na letu MH-17 iznad Ukrajine. Telo koje se sastoji od tužilaca iz Holandije, Austrije, Belgije, Ukrajine i Malezije jednoglasno je zaključilo da je avion oboren raketnim sistemom „Buk“, koji je u Ukrajinu dovezen iz Rusije. Međutim, pravo pitanje je: kako je taj sistem, čiju prodaju kontroliše ruska vlada, dospeo u ruke pobunjenika?

Olupina oborenog MH-17

Foto: ReutersOlupina oborenog MH-17

Rusija zvanično svoje oružje prodaje drugim državama, i to isključivo po pravilima UN-a, koja su određena Konvencijom o prodaji i upotrebi konvencionalnog oružja. Pojedini zvaničnici iz Kijeva još su tokom istrage optuživali Kremlj da tajno dostavlja oružje proruskim pobunjenicima na istoku zemlje, odakle je projektil i ispaljen. Moskva, međutim, demantuje takve tvrdnje. Postoji nekoliko teorija o tome kako je „Buk“ mogao da se nađe na teritoriji istočne Ukrajine.

Sistem "Buk"

Foto: Vitaly V. Kuzmin / WikipediaSistem „Buk“
  •  Kremlj poslao oružje pobunjenicima

Po ovoj teoriji, raketni sistem dovezen je iz Rusije u periodu od nepune tri godine, koliko traje konflikt dve zemlje, koji je kulminirao aneksijom Krima i pobunom na istoku Ukrajine. Po ovoj teoriji „Buk“ bi mogao da bude dopremljen na istok Ukrajine uz blagoslov Kremlja, i to kao pomoć proruskim pobunjenicima koji se bore protiv prozapadne vlade u Kijevu. Ipak, Moskva snažno negira slanje bilo kakve vojne pomoći separatistima u Donbasu, a i za takvu teoriju nema neoborivih dokaza.

  •  „Buk“ je ukrajinski

Nije tajna da je Ukrajina za vreme mandata predsednika Vikotra Janukoviča, čije je svrgavanje između ostalog i pokrenulo sukob sa Rusijom, imala povlašćen status kod Kremlja. U tom paketu beneficija, pored jeftinijeg gasa, bila je i prodaja oružja. Iako je Igor Smeško, savetnik ukrajinskog predsednika Petra Porošenka rekao da je Ukrajina sve svoje „Buk“ projektile prodala Gruziji još 2007, na internetu su se pojavili video-snimci koji tu tvrdnju demantuju, s obzirom da su na njima prikazani mobilisani ukrajinski vojnici naoružani upravo tim raketama. (BLIC)