Vesti Online

Није прихваћен предлог о формирању Анкетног одбора о позадини убиства Ђинђића

SKупштина Србије није прихватила да се у дневни ред нове седнице уврсти предлог посланичког клуба СРС-а о формирању анкетног одбора за утврђивање чињеница у вези са убиством и политичком позадином убиства премијера Зорана Ђинђића. За овај предлог гласало је само 18 посланика, један је био против, а 152 посланика нису гласала. Овакав исход могао се и наслутити, пошто су готово све посланичке групе, када су радикали поменули иницијативу, биле врло резервисане према њој.

Горан Ћирић, шеф посланичке групе ДС-а, рекао је новинарима, да ДС није могао да подржи анкетни одбор за утврђивање политичке позадине убиства премијера Ђинђића на чијем челу би био Војислав Шешељ. Ћирић је казао да је јавности Србије „јасно да је Шешељ одлазећи добровољно у Хаг најавио крваво пролеће у Србији, а два месеца касније десио се атентат на Ђинђића”.

Ћирић је казао да је потребно да државни органи испитају прво сазнања Војислава Шешеља из 2003. године, као и сазнања о којима смо слушали од Томислава Николића, садашњег председника Србије, који је 20 дана уочи убиства Ђинђића на митингу изјавио да сви који виде Ђинђића могу да му поруче да је и Тито пред смрт имао проблем с ногом.

Он је додао: „Треба почети од испитивања управо предложеног председника анкетног одбора, Војислава Шешеља, председника Србије Томислава Николића и, наравно, спровести све тужбене захтеве који постоје. Државни органи морају да раде свој посао на ефикасан начин, а ово се претвара у нови политички атентат на Зорана Ђинђића, јер смо управо од Шешеља више пута чули покушаје криминализовања Зорана Ђинђића, који је у јавности често ликовао и говорио о свом задовољству да је један човек убијен. То је за нас неприхватљиво у сваком смислу, цивилизацијском, етичком, људском и, наравно, политичком.”

Према предлогу радикала анкетни одбор би био формиран од посланика из пет највећих посланичких група, а рок за завршетак рада био би 90 дана. На челу одбора био би посланик из највеће опозиционе групе, а то је Српска радикална странка, док би заменици били из владајућих странака. Према оваквом предлогу то би значило да би председник анкетног одбора био Војислав Шешељ.

Када је пре пет-шест дана СРС изашао са овим предлогом, реакције су биле врло млаке, па је тако некада близак сарадник убијеног премијера Чедомир Јовановић, лидер ЛДП-а, рекао да Шешеља сматра веома одговорним за околности које су довеле до Ђинђићевог убиства, а због чињенице да је био у Хагу није могла да се води истрага против њега. Јовановић је казао и да је од тужилаштва тражио да настави истрагу када се Шешељ вратио из Хага, будући да је доступан нашим органима.

Владимир Ђукановић (СНС) тада је рекао да пресуда за убиство постоји, а „уколико постоје неке нове чињенице било би најбоље да се презентују тужилаштву”. (Politika)