Vesti Online

Nesavesni stanari ostaju bez imovine

Prema planiranom novom zakonu o čemu se već vodi javna rasprava svaka zgrada sa najmanje 30 stanova moraće da ima upravnika koga će plaćati stanari, a on će se svakodnevno starati o održavanju i otklanjanju kvarov i oštećenja.

Profesionalni upravnik ili upravnik zgrade predlagaće stanarima program održavanja objekta, a staraće se i o održavanju parcele na kojoj se zgrada nalazi.

 

Svi stanari moraće da izdvajaju sredstva za održavanje zgrade, kao i plaćanje upravnika, a protiv onih koji to ne budu želeli upravnik će imati pravo da pokrene sudski postupak. To po novim pravilima, po kojima će dva miliona predmeta iz sudova preći u ruke privatnih izvršitelja, znači da bi nesavesni stanari vrlo lako mogli da se suoče i sa novčanim kaznama ili čak i popisom i oduzimanjem imovine.
Profesionalne upravnike će birati Privredna komora Srbije, koja će i organizovati polaganje ispita za profesionalnog upravnika. Komora će voditi i registar upravnika koji će biti objavljen na njenoj internet stranici. Upravnik će stanarima morati da podnosi izveštaj o radu najmanje jednom godišnje. Njegov ugovor na neodređeno vreme može raskinuti i on, ali i stanari.
Zgrade koje imaju manje od 30 stanova moraće takođe da imaju upravnika, ali ne profesionalnog.

 

Njega će birati skupština stanara, mandat će mu trajati četiri godine, a po isteku vremena na koji je izabran može biti ponovo biran.

 

On takođe ima pravo na naknadu za rad, ali o tome odlučuje skupština stanara.
Nacrtom je predviđena i zaštita za stanodavce koji će sada lakše i brže iz stana moći da izbace stanare koji ne plaćaju kiriju. Predviđeno je, naime, da je postupak za iseljenje hitan ukoliko zakupac ne plaća kiriju, a stan koristi bez zaključenog ugovora.

 

Kod ovakvih problema do sada se, naime, stanodavac mogao žaliti samo lokalnoj samoupravi. Pritom, nije bila predviđena hitnost postupka, a i žalba na rešenje o iseljenju je kočila izbacivanje nesavesnog stanara, što po novom zakonu neće biti slučaj.

(Blic)