PRIMOPREDAJA naoružanja proizvedenog u Srbiji i overa dokumenata o krajnjem korisniku poslednja je tačka do koje država može da prati putanju svojih „cevi“. Kupac ima odrešene ruke da sa oružjem koje je platio radi šta hoće, uključujući i da ga pokloni – teroristima.

Mogućnost da se puške srpske prozivodnje nađu u pogrešnim rukama ne isključuju ni trgovci naoružanjem, niti država koja je zadužena za izdavanje dozvola za izvoz. Time objašnjavaju i alarm koji su upalile ruske bezbednosne agencije, pošto su kod džihadista u Siriji pronašli puške srpske proizvodnje, a koje je navodno Srbija izvezla Saudijskoj Arabiji. Ovo otkriće izazvalo je reakciju ruske ambasade u Beogradu, koja je, uz upozorenje, svoja saznanja dostavila Bezbednosno-informativnoj agenciji.

Prema saznanjima „Novosti“, Saudijska Arabija je na listi zemalja u koje odlazi srpsko naoružanje. Proizvodi domaće namenske industrije prodaju se tamošnjim kupcima, iako je zbog sumnje da završava u rukama Islamske države, više država EU obustavilo trgovinu cevima sa ovom zemljom. Poznavaoci prilika na tržištu vojne opreme naglašavaju i da Saudijska Arabija poslednjih godina kupuje sve više oružja i da je izdašan klijent. Uprkos tome, Rijad nije ni na jednoj listi zabrane za prodaju oružja.

Dubinski potres koje je izazvalo otkriće srpskih pušaka u arsenalu džihadista ponovo je otvorio pitanje kontrole tokova robe koja izlazi iz fabrika domaće vojne industrije.

NEMA PRIVILEGOVANIH– U MINISTARSTVU trgovine, turizma i telekomunikacija nikada nismo imali nijednu usmenu niti pisanu predstavku niti žalbu državnih fabrika vojne opreme zbog navodnog favorizovanja privatnih kompanija – kaže državni sekretar Stevan Nikčević.
– U procesu izdavanja dozvola za izvoz naoružanja sa njima imamo svakodnevnu komunikaciju i sigurno bi znali da postoji nezadovoljstvo. Procedura je jasna i nema privilegovanih.

Premijer Aleksandar Vučić juče je rekao da „ne raspolaže informacijama da BIA istražuje slučaj prodaje oružja Saudijskoj Arabiji“.

– Kada je reč o izvozu oružja treba biti oprezan, jer je reč o legalnim poslovima i lobijima koji imaju pristup određenim fabrikama i tržištima – rekao je Vučić.

Da pozadinu ove afere čini borba za proboj na tržište kompanija koje se bave prometom naoružanja i vojne opreme smatra ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić. On negira da je pod lupom BIA postupanje njegovog ministarstva u poslu sa Saudijskom Arabijom.

– Ministarstvo na čijem sam čelu kolateralna je žrtva rata domaćih izvoznika oružja. Informacija o našem oružju kod džihadista pojavila se pre dva meseca, a za to vreme svako je mogao da se uveri da slučaja – nema. Srbija je od 2012. u samom vrhu po transparentnosti izdavanja dozvola za izvoz oružja, odmah iza Švajcarske i Nemačke – kaže Ljajić.

U Ministarstvu trgovine naglašavaju da se promet naoružanja i vojne opreme odvija strogo po zakonu, zasnovanom na praksi i standardima EU, ali i da je posle izvršene isporuke jedini gospodar naoružanja – kupac.

– Odgovornost Srbije prestaje u trenutku kada kupac preuzme robu i izda sertifikat o krajnjem korisniku – napominje za „Novosti“ državni sekretar Stevan Nikčević. – Da li će naoružanje proizvedeno u Srbiji posle pet, deset ili više godina kupac pokloniti nekoj drugoj zemlji kao vojnu pomoć ili će propasti u skladištu, na to ne možemo da utičemo.

Nikčević objašnjava da izvozna kontrola naoružanja podrazumeva i obimnu dokumentaciju koju mora da obezbedi kompanija koja trguje. Sastavni deo je i tzv. deliveri report – dokument kojim se potvrđuje da je trgovac, odnosno, proizvođač preuzeo i isporučio tačno onu robu za koju je prethodno pribavio dozvolu države. Nikakav uvid, niti mehanizam kontrole u daljem kretanju prodatog naoružanja ne postoji niti ga ijedna država na svetu zahteva.

– Nemamo nijedno saznanje, bilo zvanično ili nezvanično, da je bilo zloupotreba u isporukama robe koja je otišla iz Srbije, pa čak ni u aranžamina koje su srpski trgovci napravili isporučujući proizvode sa trećih tržišta – decidirano tvrdi Nikčević. – Zakonski postupak je takav da su MUP i BIA obavešteni o detaljima posla još tokom provera tokom odlučivanja o davanju saglasnosti za izvoz. Bezbednosne agencije kada imaju saznanja da postoji mogućnost zloupotrebe u svakom trenutku mogu da intervenišu i zatraže povlačenje dozvole, pa čak i oduzimanje licence za izvoz. (Novosti)