Vesti Online

Највећа соларна електрана на свету гради се у Саудијској Арабији

NJУЈОРК – Вижен Фонд јапанске СофтБанк Групе инвестираће у прављење највећег светског пројекта соларне енергије у Саудијској Арабији, чија се укупна вредност процењује на око 200 милијарди долара, најавио је главни извршни директор СофтБанке, Масајоши Сон.

„Очекује се да ће соларна електрана до 2030. године производити до 200 гигавата електричне енергије”, рекао је Сон новинарима у Њујорку, преноси агенција Ројтерс.

То ће подићи укупне глобално инсталисане соларне капацитете на око 400 ГВ, наспрам укупних капацитета нуклеарних електрана у свету који су на крају 2016. године износили око 390 ГВ.

Инвестирањем у соларну енергију, Саудијска Арабија, највећи светски извозник нафте, моћи ће да смањи количину сирове нафте коју тренутно користи за производњу струје и да повећа испоруке „црног злата” у иностранство.

Овај потез, како оцењује Ројтерс, илуструје посвећеност принца престолонаследника Мохамеда бин Салмана, трансформацији постојећег економског стања у земљи.

Сон је рекао да ће почетна фаза пројекта, у којој се предвиђа изградња 7,2 ГВ соларних капацитета, коштати пет милијарди долара, од чега ће једна милијарда долара доћи од Вижен Фонда СофтБанке, а остатак од пројектног финансирања.

Саудијски план реформи „Вижен 2030”, који има за циљ смањење економске зависности земље од нафте, одлично се уклопио у дугорочну визију иновација Фонда СофтБанке, додао је он.

„Ове две визије су се удружиле како би створиле чисту, одрживу, јефтину и корисну обновљиву енергију. Краљевина има доста сунца, много расположиве земље и сјајне инжењере…”, навео је Сон.

Упркос томе што је једна од најсунчанијих земаља света, Саудијска Арабија највећи део струје производи из електрана на нафту.

Укупни саудијски инсталисани енергетски капацитети тренутно износе око 60 ГВ. Додатних 200 ГВ ће резултирати огромним вишком капацитета, који ће моћи да се извози у суседне земље или да се користи у индустрији.

Према индустријским проценама, у Саудијској Арабији се спали између 300.000 до 800.000 барела нафте дневно за производњу струје. Извоз те нафте могао би да повећа саудијске годишње приходе од нафте за износ између седам милијарди и 20 милијарди долара, по садашњој цени нафте „брент” од скоро 70 долара за барел, која се узима као светска тржишна референца, наводи Ројтерс, а преноси Танјуг. (POLITIKA)