Korona virus i alarmantne prognoze
Kinezi poručuju da će dobiti bitku s virusom, dok broj zaraženih u svetu raste
Izvor: N1
Broj zaraženih koronavirusom, koji je dobio i zvanično ime „Kovidom 19“ u Kini opada, dok je broj umrlih porastao na 1.113, saopštila je zdravstvena komisija te zemlje. I dok vlasti u Pekingu poručuju da će se bitka sa virusom dobiti uz odlučnije akcije na terenu, broj zaraženih u svetu raste.
Kristina Darksen i Tajler Triger, mladi par iz Kolorada, proveo je, sa desetinama putnika, posle povratka iz Kine, 14 dana u karantinu. Srećom nisu bili zaraženi.
„Zahvalni smo na neki način što smo bili u karantinu, jer sam bio nervozan da ne donesem virus u porodicu. Posle 14 dana mislim da nema šanse da smo zaraženi“, rekao je Tajler Triger.
Ali, u karantinu na kruzeru u japanskoj luci Jokohama, potvrđeno je 39 novih slučajeva, ukupno 174, a zaposleni u centrali najveće singapurske banke DBS poslati su kući, jer je kod jednog zaposlenog otkriven virus. Ukupan broj slučajeva u kontinentalnoj Kini dostigao je 44.653, iako mnogi stručnjaci tvrde da veliki broj zaraženih nije evidentiran.
„Podaci o novoprijavljenim slučajevima pokazuju trend opadanja. Od maksimalnih 3.887 slučajeva zabeleženih 4. februara došli smo na 2015 zaraženih u utorak. Raste i broj izlečenih pacijenata, tako da je sada 10 posto obolelih otpušteno sa lečenja“, rekao je portparol Nacionalne zdravstvene komisije Mi Feng.
U Kini se očekuje da epidemija koronavirusa vrhunac dostigne krajem februara ili početkom marta, ali u svetu je epidemija zapravo tek počela.
„Krivulja širenja će možda u Kini i da opada u tom okviru, ali ako se virus bude slobodno širio u mestima gde se tek pojavio, kao u Singapuru, krivulja može da ide i oštro gore“, objasnio je epidemiolog Dejl Fišer.
U žarištu epidemije u Vuhanu otvoren je veliki broj privremenih bolnica, a pušteno je prvih trideset četvroro izlečenih pacijenata. Pacijenti se uspešno oporavljaju i u Južnoj Koreji.
„Upravo sam izašao iz bolnice i ne mislim da je bolest tako ozbiljna kao što ljudi misle. Nije bilo lako, ali kao malo teži grip“, rekao je jedan pacijent.
Iako se epidemija koronavirusa u epicentru zaraze, u Vuhanu, smiruje, zabrnjiava podatak da je već sada broj žrtava veći nego u zloglasnoj epidemiji SARS-a 2002. i 2003, za koji se veruje da je ubio 774 ljudi.