Vesti Online

Извозили воду уместо течног гаса да би зарадили на повраћају ПДВ-а

Cарински службеници су прекјуче на граничном прелазу Мали Зворник зауставили цистерну која је по документацији требало да превози 20 тона течног гаса из Србије у БиХ, а у њој је уствари била вода, и спречили је у намери да лажну „робу” превезе у суседну земљу.

Како се наводи у саопштењу Управе царине, рад компаније која се бави дистрибуцијом горива и чија је цистерна у питању, праћен је дуже време, а у суботу су цариници успели да је ухвате на делу.

„Наши службеници су пратили рад спорне компаније из Београда и после извесног времена имали смо разлога да верујемо да се уместо извозног посла, ту заправо дешавају махинације са извозом горива. Уместо да заиста извози гас у БиХ, поменута фирма је тамо одлазила са цистерном која је била натоварена водом, док је у Србији подносила документацију за повраћај ПДВ-а и тиме директно наносила штету државном буџету”, истиче начелник Одељења за сузбијање кријумчарења Иван Рибаћ, преноси се у саопштењу.

Случај је откривен када су царински службеници сачекали да цистерна овог извозника дође на гранични прелаз Мали Зворник и вратили је до Зрењанинског пута где је преузела друга екипа службеника и под пратњом је спровела до складишта у Суботици у коме је наводно у њу утоварен течни гас.

Цистерна која је према документацији превозила готово 20 тона течног гаса из Србије у БиХ, била је наводно натоварена пропан бутан смешом купљеном у Суботици за купца у Брчком.

Током контроле у складишту цариници су најпре скинули царинске пломбе које нису биле оштећене, а потом су испустили течни гас из цистерне.

Како су прецизирали, роба, тј. течни гас је преточен из цистерне у којој се наводно налазио у другу празну камион-цистерну која је претходно измерена док је била празна. Из цистерне је како наводе, уместо гаса почела да истиче вода, а пропан бутан смеше је било само око десет килограма.

Из Управе царине верују да је намера била да се наплати повраћај ПДВ од Србије, а да се потом у БиХ из цистерне источи вода и заиста сипа гас који је тамо јефтинији, како би се остварила разлика у цени када се тај гас прода у Србији на црном тржишту. (Танјуг),(POLITIKA)