Vesti Online

ЧУВАЈТЕ СЕ КОНТРАУДАРА АМЕРИКЕ: Вашингтон неће мирно гледати како Кинези преузимају саудијску нафту!

Државе су, разуме се, и раније ово пробале, од када је систем успоставио амерички државни секретар Хенри Кисинџер у тандему са Кућом Сауда 1974. Велики број људи широм Блиског истока и Северне Африке брзо је осетио последице одлуке Садама Хусеина да продаје нафту у еврима. Затим је ту био Гадафијев панафрички план, који је подразумевао златни динар и који није успео да узбурка нафтно тржиште.

Американци неће мирно посматрати… (Илустрација: Правда)

25 година после тога Кина повлачи потезе у циљу ослобађања од стега америчког петродолара. План је да се креирају нафтни фјучерси којима би се трговало у јуанима и који би били у потпуности конвертибилни у злато на берзама у Шангају и Хонг Конгу.

„Шангајска берза за фјучерсе“ и њен огранак „Шангајска међународна енергетска берза“ већ су имале четири симулације за фјучерсе сирове нафте.

Очекивало се да ће бити окончане до краја ове године, али сада делује мало вероватно да ће се догодити. Међутим, када то 2018. изађе на чистац, суштина ће бити јасна – троструки однос нафте, јуана и злата ће заобићи долар, а ера петројуана биће надохват руке.

Ипак, намећу се питања како ће Пекинг технички успоставити конкуретско тржиште нафтних фјучерса везаних за сирову нафту у односу на Брент и ВТИ и како ће кинеска контрола капитала утицати на то.

Пекинг је по овом питању прилично дискретан. Петројуан није чак ни поменут у документима Народне развојне и реформске комисије током историјског 19. конгреса Комунистичке партије прошлог октобра,  … (PRAVDA)