Veleobrt u slučaju Kamale H. 1Foto: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Džon Nens Garner je rekao da potpredsedništvo ne vredi ni kofu tople pljuvačke. On je na toj funkciji bio pod Frenklinom Ruzveltom, pa je jasno otkud njegovo nezadovoljstvo. Čak bi i mnogo dominantnije figure pale pod senku četvorostrukog pobednika predsedničkih trka.

To, međutim, ne znači da nije bilo moćnih potpredsednika ili drugih figura u različitim administracijama. Naprotiv, prošlo je tu dosta snažnih ličnosti, a konkretno na Garnerovoj poziciji, Dik Čejni je demonstrirao da ona može da vredi više od čaše rashlađenog Dom Perinjona. Ovih dana svet svedoči novom rađanju jedne političke figure koja je prošla hodnicima kojima su i Čejni i Garner koračali, a izgleda se zaputila da sedne iza stola u ovalnoj sobi.

Kamela Haris proživljava političko rebrendiranje, kako bi se pripremila da novembra istrči na liniju oreolom ovenčanom Trampu. Demokrate su delovale prilično rasuto od debate u kojoj je Donald Tramp do nogu potukao Džozefa Bajdena. Fortuna koja ga je spasila smrti pozicionirala je Trampa na mesto favorita, a uzdrmanog Bajdena poslala je u penziju. Tramp je imao svoju labudovu pesmu, bio je jedina politička persona dramatis gotovo deset dana, dok demokrate nisu primenile šok terapiju.

Trampov miting je bio senzacionalan. U skoro slavljeničkoj atmosferi okupili su se svi. Porodica, prijatelji sadašnji, bivši, budući… Sve je bilo sjajno, a sijao je i Donald kao zvezda neba crvenog od rađajućeg sunca.

Hulk Hogan je cepao majicu noseći drugu na grudima ispisanu imenima Trampa i njegovog novog sledbenika, nevernika u prošlosti, Džej Di Vensa, kome su gresi oprošteni mestom potpredsednika na listiću. Poznata slobodna umetnica, starleta, Amber Rouz je održala emotivnu govoranciju, a Tramp je bio tamo gde najviše voli da bude – u centru pažnje. Gi Debor bi ovo nazvao spektaklom i bio bi u pravu.

 

Demokrate su bile razoružane. Malo je bilo stvari koje su mogle da se izgovore, a da ih Tramp ne upotrebi protiv njih. Predsednička kampanja je poslednju nedelju bila u stranačkim bojama. Republikanska je bila vatreno crvena, a demokratska ledeno plava.

Šta se očekivalo? Izgledalo je kao da su demokrate potpisale svoj poraz i spremile se za ono što Amerikanci zovu „mid-term elections“. Ličilo je kao da će ostaviti Bajdena u kampanji kako bi se našla korist istrošenom materijalu, ali… Usledio je nagli trzaj vremešne, ali jednako uticajne, Nensi Pelosi, prekaljenog Čaka Šumera i ostalih prominentnih demokrata kao defibrilatora koji su održali kampanju u životu.

Atentat na Trampa tako brzo je postao istorija. Kamala Haris je nova zvezda američke, pa i svetske, svakodnevice, ako se uzme da će ceo svet osetiti implikacije ovogodišnjih izbora. Zbog toga je i opravdano pitanje ko je Kamala Haris?

Došla je kao velika zvezda progresivnog krila demokratske partije, stupila je na scenu kao potpredsednica koja obećava i koja pretenduje da bude prva predsednica Sjedinjenih Država. Od nje se svakako nije očekivao Čejnijev beskrupulozni pragmatizam, ali kada se prethodne četiri godine obuhvate jednim pogledom, jasno je da niko na početku ne bi rekao da će proći malo bolje od Garnera.

 

Bivša senatorka iz Kalifornije je bila veoma dobra u Senatu, ali je sa prelaskom u Belu kuću izgubila sebe. Osim što su je smatrali nedoraslom spoljnopolitičkim zadacima, nije pokazala ni onu veštinu koju je demonstrirala tokom četiri godine predstavljanja prve države među pedeset jednakih.

Pre nešto više od godinu dana nju je anketa NBC-a proglasila najgorom potpredsednicom u istoriji Amerike.
Svakako je imala ruke pune posla, s obzirom na činjenicu da je njena funkcija nosila prevagu u senatskim preglasavanjima. A u tome je ona bila rekorder.

Čak 32 puta je direktno uticala na odluke u glasanjima u kojima je odnos snaga bio pedeset prema pedeset. Takođe je potrebno biti objektivan i reći da je ona svoj posao obavljala u ekstremno podeljenoj Americi. Tako da se iz ovog ugla, sa sve pređašnjim uspesima, čini da je reč o sposobnoj političarki razvijene radne etike. Tome u prilog idu i njena pojavljivanja u Švajcarskoj i Dubaiju, ali je svakako bilo očigledno koliko su joj ti tereni strani.

Razlog njene nepopularnosti je nevidljivost u etru zaglušenom ličnim sukobom Bajdena i Trampa. Pritom, ona je bila laka meta za sve trampiste, mada je njen debakl na temi migracije dao dodatni doprinos. Ovo se može dopuniti i nalazom BBC-a povodom njene prve godine gde navode da joj je i sam Bajden dodelio prilično neatraktivne zadatke, ali ni ona sama nije mogla da zadrži svoje osoblje koje ju je masovno napuštalo, ne trudeći se da sakrije nezadovoljstvo svojom nadređenom.

 

Pa otkud onda Kamala Haris sada kao već viđen kandidat? Sigurno da u ovakvoj rašomonijadi od izbora treba sačekati da sve bude zvanično, ali je potpredsednica SAD-a bez konkurencije, sa ogromnim donacijama i onim što Amerkanci najviše vole – novom šansom. Demokrate su uspele da otmu pažnju javnosti od republikanaca šokom koji je dao izuzetno pozitivan efekat. Iako je Dejli Mejl prošle godine objavio da glasači Kamalu Haris najčešće vide kao nekvalifikovanu i nekompetentnu za posao potpredsednice, ona je sada viđena na mestu na kome bi je malo ko video u prethodnih nekoliko meseci.

U Americi se još jednom pokazuje sve mogućim, pa tako i nagle promene u percipiranju različitih ličnosti.

Ono što je sigurno jeste da u takvim okolnostima ima više nego dovoljno vremena da Kamala Haris nadoknadi zaostatak i pokaže od čega je pravljena. Demokrate su uspele da ožive umrtvljenu kampanju, reinkarnirajući kandidatkinju iz jednakog stanja. Štaviše, oni su šokirali Trampa i njegove republikance koji još uvek ne znaju koju vrstu napada treba da pokrenu ka novoj protivnici.

U jednom privatnom razgovoru izuzetno pronicljiv analitičar je naglasio da su do novembra ogromne šanse da Tramp pobedi samog sebe, a njegova nespremnost na Kamalu Haris kao protivnika upravo liči na to.

Čak i na procurelom snimku iz vozila za golf, Donald Tramp izgleda apsolutno uvereno da niko nije toliko lud da podrži Kamalu Haris. Međutim, izgleda da su demokrate sračunale da ludačka vremena zahtevaju ludačke mere, i bili su u pravu. Mada zaostaje oko dva procentna poena za Trampom, momentum je na strani Kamale Haris i od nje će zavisiti kako će ga iskoristiti.

Biće ovo konačna provera njenih sposobnosti i finalni test nje kao političarke, s obzirom da je imala i dobre i očajne trenutke. Ona naspram sebe ima znatno spretnijeg, pa i politički iskusnijeg Donalda Trampa, jer sav njen politički angažman na tasu je manji od četiri godine predsednikovanja koje je Tramp imao. Od logistike je dobila ono što joj je bilo potrebno.

 

Novac je ostao netaknut, čak je i ozbiljno uvećan sa njenom najavom da će pokušati da bude prva žena na čelu Amerike. Podrška od čelnih ljudi i poznatih ličnosti je takođe tu, a, ono što je najvažnije, izostaje zaboravljena prljava kampanja protiv nje jer su republikanci stvorili samo jednu metu u liku Bajdena. Sada kada njega nema, splasnuo je i dobar deo animoziteta, pa je pred Kamalom Haris ravan put ukoliko zaista poseduje liderske sposobnosti.

Donald Tramp sigurno nije očekivao takav rasplet, a uviđajući da izbori ponovo postaju neizvesni on je požurio da naglasi svoje nestrpljenje do susreta u debati sa aktuelnom potpredsednicom. Dodao je i da je rad da to bude više od jedne debate, očigledno ne sumnjajući u sebe. Upravo tu leže njegova pobeda i njegov poraz.

Kamala Haris je u danu iza sebe ostavila četvorogodišnju tragediju i krenula kao ona senatorka koja je bila uzdanica demokrata. Donald Tramp se već pokazao nespremnim na ovakav veleobrt, a ako želi da ponovo bude predsednik Amerike, on ne sme olako pristupati čak ni onima koji deluju otpisano. Naročito ne sada kada su mediji gotovo potpuno zaboravili ceo mandat Kamale Haris i ponovo je vide kao uzdanicu. Jedan drugi Broj 1 bi Trampu savetovao da „ako kani pobediti, ne sme izgubiti“.

Autor je doktorand na Fakultetu političkih nauka na studijama SAD

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

 

Da li smo Bajdenov poraz gledali mnogo pre Trampove pobede?

Da li smo Bajdenov poraz gledali mnogo pre Trampove pobede?

Izvor: TV Nova/Dnevnik

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.