Vesti Online

Tweet SEDAM SCENARIJA Da li je moguće da se zaustavi Severna Koreja bez NUKLEARNOG RATA?

  • Nakon što je Severna Koreja juče ispalila balističku raketu ka Japanu, reč „rat“ sve glasnije se čuje. Naročito nakon što je predsednik SAD Donald Tramp rekao da su „sve opcije na stolu“. Da li je moguće ipak izbeći vojni sukob koji bi gotovo sigurno značio nuklearni rat? Koje su opcije uopšte na stolu?

    Foto: Tanjug/AP

    Opcija 1 – Diplomatija

    Za neke analitičare provokativni potezi Kim Džong Una su ono što neki psihjatri nazivaju „plač za priznavanjem“. On je mali dečak koji se ponaša loše da bi ga najjači dečak u bloku (SAD) shvatio ozbiljno. Oni koji zastupaju ovakav stav, kažu da Severnu Koreju treba shvatiti kao jednaku i sa njom razgovarati. U tom slučaju SAD bi zahtevale od Pjongjanga da obustavi svoj nuklearni program, a teško je očekivati da bi Kim Džong Un na to pristao.

    Pročitajte još:

    Opcija 2 – Sankcije

    Ako nije moguće razgovorom dozvati Kima zdravom razumu, onda bi još jače sankcije mogle da ga nateraju da bira između ekonomske stabilnosti Severne Koreje i nuklearnog programa.

    Savet bezbednosti UN, čiji su deo i Kina i Rusija, u nekoliko navrata, podržale su sankcije protiv Pjongjanga. Ranije ovog meseca, UN je pojačao postojeće sankcije međunarodnom zabranom izvoza ključnih dobara (uglja, gvožđa, čelika, rude gvožđa, čelika i morskih plodova), kao i zabranom povećanja broja sadašnjeg broja radnika iz Severne Koreje koji rade u inostranstvu, zatim zabranom osnivanja novih zajedničkih preduzeća sa Severnom Korejom kao i nova ulaganja u postojeća takva preduzeća. Očekuje se bi ove mere mogle za trećinu da smanje godišnji prihod Pjongjanga od izvoza koji se trenutno procenjuje na tri milijarde.

    Foto: KCNA

    Ipak, više od 90 odsto trgovine Severne Koreje odvija se preko Kine, pa bi nove sankcije pogodila i Kinu finansijski, a najmogoljudnija zemlja na svetu morala bi da se spremi na milionski talas izbeglica iz Severne Koreje. Čak u slučaju novih, jačih sankcija strahuje se da bi Kim Džong Un u očaju mogao da uđe u klinč i sa Pekingom i Moskvom, koje trenutno (uslovno) ima na svojoj strani.

    Za upuštanje u takav rizik, Kina bi Trampu postavila visoku cenu, a ne treba zaboraviti da je Tramp nedavno potpisao predsednički memorandum, kojim je autorizovao istragu o navodnoj kineskoj krađi američkog intelektualnog vlasništva.

    Takođe, da bi sankcije dale željeni efekat i naterale Kim Džong Una da odustane od nuklernog programa, potrebno je da prođe mnogo vremena, možda čak i decenije.

    Opcija 3 – Limitirani napad

    Amerika ima baze u Severnoj Koreji, Japanu i Guamu u kojim se nalaze bombarderi B1, krstareće rakete, bombe za razbijanje bunkera plus flota nosača aviona. Međutim, Severna Koreja ima mobilne lansere, a nove rakete su na čvrsti a ne tečni pogon, zbog čega bi brzo i lako krenuli osvetnički napadi ka Seulu, ali i američkim gradovima.

    Foto: Tanjug/AP

    Opcija 4 – Invazija

    Uprkos tom što je daleko bolje opremljena, Amerika bi najveći deo svojih vojnika morala da prebaci u Južnu Koreju ako želi da osigura brzu pobedu na terenu. To znači da će morati da povuče deo svojih vojnika sa drugih bojišta i time neka druga mesta od strateškog interesa za SAD ostavi ranjivim. U slučaju invazije i Kina je faktor, jer teško da bi se moglo očekivati da pored 650.000 vojnika Južne Koreje želi još strane vojske u svom dvorištu, a nije pozitivno reagovala ni na razmeštanje raketnog sistema THAAD.

    Foto: Tanjug/AP

    Opcija 5 – Likvidacija

    Likvidacija Kim Džong Una i njegovih najbližih saradnika svakako bi značilo najmanje žrtava, i civilnih i vojnih u samoj Severnoj Koreji, ali bi verovatno pokrenulo kišu raketa prema Seulu i Japanu. Likvidacija bi mogla da podrazumevala i invaziju, a u tom slučaju može se očekivati gerilska borba.

    Opcija 6 – Nuklearni napad SAD

    Ova opcija je trenutno nezamisliva, a ukoliko bi neko u Vašingtonu doneo takvu odluku, milioni Korejaca bi poginuli, a mogla bi se očekivati i oštra reakcija drugih nuklearnih sila, na prvom mestu Kine i Rusije.

    Foto: Tanjug/AP

    Opcija 7 – Pritisak na Kinu

    Kinesko-američko rivalstvo odlučujući je faktor kada je Severna Koreja u pitanju već nekoliko godina unazad. Na mnogo načina Severna Koreja zavisi od Kine, ali Peking ne želi da prekine tu vezu da i sam ne bi postao meta, ali i zbog finanskijskih razloga. Jedan od problema je i Južnokinesko more zbog kojeg Kina prosto ne želi SAD na vratima. (Blic)