„Truljenje mozga“

Brain rotBrain rot; Foto: Rasid Necati Aslim / AFP / Profimedia

Reč godine, po izboru Oksfordske izdavačke kuće je „brain rot“ što bi se bukvalno prevelo kao „truljenje mozga“. U pitanju je zatupljivanje usled beskrajnog skrolovanja na društvenim mrežama, a psihološkinja Ana Kojić u tekstu na DokToku daje savete kako da se odbranite.

Piše: Ana Kojić, psiholog i psihoterapeut pod supervizijom

U današnje vreme skoro je nemoguće isključiti se iz digitalnog sveta koji nas okružuje, ali postoje načini da se zaštitimo od BrainRota:

Digitalni detoks – ukoliko primetite da dosta vremena provodite online, možete uvesti sebi pravilo da jednom mesečno odradite detoks, odnosno da potpuno pauzirate korišćenje društvenih mreža u trajanju od nekoliko dana. U tom periodu možete pratiti i zapisivati kako se osećate i šta vam konkretno nedostaje, jer to mogu biti važne informacije o vašim potrebama i vama samima.

 

 

Aplikacije za merenje digitalnog vremena – ako vam je teško da sami sebi odredite koliko vremena ćete odvojiti za odmaranje od društvenih mreža, možete instalirati neku od brojnih aplikacija koja će to učiniti umesto vas.

Foto:Shutterstock

Knjige – čitanje knjiga ima mnogo benefita, od kojih je vrlo značajan upravo razvoj kritičkog mišljenja: onoga što najbrže nestaje prilikom svakodnevnog skrolovanja kroz besmislene sadržaje.

Hobiji koji angažuju mozak – šah, rubikove kocke, sudoku, ukrštene reči samo su neki od njih, a doprinose procesima koji su suprotni onima koji nam se dešavaju prilikom brain rota.

Foto: Shutterstock

Bavljenje umetnošću – slikanje, crtanje, pisanje, vajanje su aktivnosti koje ljudskom umu pomažu da stvori neke nove uvide, da artikuliše misli i osećanja, ali istovremeno i da se izmesti iz trenutnih perspektiva i da osmisli neke nove i drugačije. Tako se neuroni aktiviraju na vrlo zdrav i funkcionalan način.

Boravak u prirodi – za adekvatno kognitivno funkcionisanje izuzetno je važan i mentalni odmor. Lagana šetnja u parku ili pored reke, planinarenje ili kampovanje su offline aktivnosti koje upravo to omogućavaju.

 

 

Fizička aktivnost – bilo koji sport, fitnes, joga ili trčanje imaju ogromne benefite, i to ne samo na telesnom nivou. Sportske aktivnosti takođe omogućavaju našem umu da se odmori, pauzira, isprazni i da nastavi da funkcioniše optimalno.

Ukoliko želite da se na ovu temu dodatno konsultujete sa autorkom ovog teksta, Anom Kojić, psihologom i psihoterapeutom pod supervizijom, konsultaciju možete zakazati na DokTok platformi.