SKOPLjE- SPECIJALNO ZA NOVOSTI

Najviša kazna od sedam godina robije, po pogodbi sa tužilaštvom, za učešće i organizovano regrutovanje „svetih ratnika“ iz Makedonije u jedinicima ID u Siriji, danas je na suđenju u Skoplju učesnicima u slučaju „Ćelija“ izrečena Redžepu Memišiju, hodži Tutunsuz džamije u skopskom naselju Čair.

Pred većem sudije Sandre Krstić Krivičnog suda u Skoplju, u petak je nastavljena javna rasprava o oceni optužnice u slučaju „Ćelija“, kojom je 11 osoba osumnjičeno za učešće u paravojnim strukturama Islamske države (ID). Šestorica od pomenute grupe islamista pred sudom su potvrdili spremnost za priznanje krivice učešćem na ratištima u Siriji i drugim zemljama Bliskog istoka, u zamenu za pogodbu sa tužilaštvom i dobijanje povoljnije kazne.

Ostala petorica iz grupe od 11 osumnjičenih učesnika i „logističara“ boraca u redovima ID, Isa Fuga, Abdula Abdulahi, Erol Rustemi, Muhamet Imeri i Stefan Stefanovski, na prvom ročištu nisu priznali krivicu zatraživši uvid u dokazne materijale jer kako su tvrdili do sada nisu imali takvu mogućnost.

Javno tužilaštvo Makedonije za progon organizovanog kriminala i korupcije početkom februara podnelo je optužnicu protiv 11 lica u slučaju „Ćelija“ koji se terete za krivično delo „učešća u stranoj vojsci, policiji, paravojnim ili parapolicijskim formacijama“.

U policijskoj akciji „Ćelija“ 6. avgusta lane uhapšeni su osumnjičeni članovi grupe, „posle stvaranja uslova za progon u zemlji“. Deo optuženih je pripadao organizovanoj grupi koja je vrbovala makedonske državljane za učešće u paravojnim formacijama na ratištima u Siriji.

Prvooptuženi u grupi je bio osuđeni hodža Redžep Memiš. Pred sudom su su i Fazli Sulja, Muhamed Šehu, Sejfula Edemovski, Ahmet Darlišta (bivši savetnik u Vladi Makedonije) i Resulj Saiti koji su priznali da se „osećaju krivim“, zahtevaju nagodbu sa tužilaštvom u zamenu za blažu kaznu.

Tužilac Vladimir Miloševski u obrazloženju optužnice navodi da su obuhvaćena dela započeta nezakonskim aktivnostima od oktobra 2014. godine.

„Postoje tri kategorije dela za koja se osumnjičeni terete. Prvo, regrutovanje lica u stranoj vojci ili paravojnoj formaciji. Drugo, prikupljanje finansijskih sredstava i materijalne pomoći za podršku lica koja su priključena u stranoj vojsci ili paravojnoj formaciji, obezbeđenja njihovog putovanja, obuke i učešće u stranoj vojsci i treća kategorija dela – učešće u stranoj vojsci“, naveo je Miloševski.

Ministar unutrašnjih poslova Makedonije Oliver Spasovski je potvrdio da sve bezbednosne strukture nadležnih organa – MUP, Uprava za bezbednost i kontrarašpijunažu, Obaveštajna agencija… u preventivnom angažmanu prate sva lica povratnike sa ratišta na Bliskom istoku u cilju sprečavanja bilo kakvog iznenađenja.

– Odmah posle napada u Francuskoj podignut je nivo bezbednosti u zemlji i to je još na snazi. Imamo povratnike koji su bili u Siriji i sada se nalaze na teritoriji Republike Makedonije. U toku je sudski postupak protiv lica uhapšenih u operativnoj akciji „Ćelija“ među kojima su i lica koja su osumnjičena za učešće u određenim kriminalnim aktivnostima, terorističkim napadima, izjavio je Spasovski. (Novosti)