Situacija na Kosovu je uznemirujuća
Sukobi Srba i policije na sjeveru Kosova. Ambasador SAD-a: Situacija je uznemirujuća
KOSOVSKA policija je danas suzavcem pokušala rastjerati Srbe koji su prosvjedovali ne bi li spriječili albanske gradonačelnike, izabrane na nedavnim spornim izborima, da preuzmu dužnost u mjestima s većinskim srpskim stanovništvom na sjeveru Kosova.
Gradonačelnici su izabrani na lokalnim izborima koje su kosovske vlasti provele 23. travnja u četirima općinama s većinskim srpskim stanovništvom, koje je u velikom broju bojkotiralo izbore: sudjelovalo je tek oko 1.500 birača od nekih 45.000 upisanih.
Prosvjednici traže i povlačenje specijalnih policijskih snaga raspoređenih na tom području prije nekoliko dana.
Premijer Kosova Albin Kurti danas je tijekom dana telefonski razgovarao s ministrom vanjskih poslova Italije Antoniom Tajanijem o aktualnoj situaciji na sjeveru Kosova. Kurti je u objavi na Twitteru napisao da su se obojica složili kako je potrebno smiriti situaciju.
„Imao sam telefonski razgovor sa zamjenikom premijera i ministrom vanjskih poslova Italije Antoniom Tajanijem. Obojica smo se složili da trenutno vrijeme zahtijeva provedbu Temeljnog sporazuma i smirivanje situacije na sjeveru“, napisao je kosovski premijer.
Okupljeni Srbi su u Zvečanu otpjevali pjesmu „Izađi mala“, namijenjenu specijalcima kosovske policije koji se trenutno nalaze unutar zgrade općine.
Udruženje novinara Kosova (AGK) objavilo je da su dvije maskirane osobe danas u Zvečanu pokušale napasti novinare Periskopa.
„Udruga novinara Kosova je vrlo zabrinuta situacijom koja je stvorena za medije i novinare, koji izvještavaju iz ovih općina, stoga moli kolege da budu oprezniji pri izvještavanju. Istovremeno, AGK preporučuje kolegama da poslušaju preporuke dužnosnika kosovske policije koji su tamo prisutni”, piše u priopćenju.
AGK traži od NATO-a i EULEX-a da osiguraju sigurnost novinara i omoguće im nesmetano izvještavanje.
Situacija u Kosovu je alarmantna i mogla bi izazvati još jedan sukob u središtu Europe, rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
“U središtu Europe sprema se velika eksplozija, upravo na mjestu gdje je 1999. NATO izvršio nelegalnu agresiju na Jugoslaviju“, rekao je Lavrov, prenose ruski mediji.
Srbi u Leposaviću plesali kolo ispred pripadnika KFOR-a.
Veleposlanik SAD-a na Kosovu Jeff Hovenier je nakon susreta s predsjednicom Kosova Vjosom Osmani rekao da je situacija na sjeveru Kosova „duboko uznemirujuća“.
Obraćajući se medijima poručio je da je važno da se ne ulazi nasilno u objekte općina na sjeveru i da je važno deeskalirati situaciju. Rekao je da ne zna razloge zašto gradonačelnici Severne Mitrovice i Leposavića, iz redova Samoopredeljenja, nisu došli na sastanak na koji ih je pozvao.
Na vozilima KFOR-a u Zvečanu ispisana su četiri C i simboli ruske invazije na Ukrajinu.
Kako javljaju reporteri portala Kosovo onlajn, situacija u Zvečanu je izuzetno napeta. Albanski novinari su se iznenada povukli s ulica i odmaknuli dalje od zgrade općine. Ponovo je došlo do tenzija kada je zapovjednik KFOR-a tražio da se prosvjednici povuku iza oklopnih vozila kosovske policije, kako bi ih stavili u „sigurnu zonu“. Okupljeni Srbi su to odbili jer vjeruju da je to način da u zgradu uđe novi albanski načelnik Iljir Peci. Posebno negodovanje izazvala je vijest da je on najavio svoj dolazak u zgradu općine.
Situacija je izuzetno napeta, a veliki broj pripadnika specijalne jedinice s gas maskama i suzavcem nalazi se u ulazu zgrade općine, javlja Kosovo onlajn.
Kosovska policija ometa signal Telekoma Srbija na sjeveru Kosova zbog čega je otežano uspostavljanje telefonske i internetske veze u četiri općine, javlja Tanjug.
Srpski ministar obrane Miloš Vučević izjavio je da će se do 14 sati završiti raspoređivanje formacija jedinica Vojske Srbije, u skladu s naredbom predsjednika Srbije od petka.
Napeta situacija je eskalirala u Zvečanu, gdje su specijalci spriječili skupinu prosvjednika da uđu u prostorije gradske uprave, izvijestio je novinar AFP-a.
Policija je pak u priopćenju rekla da je reagirala „upotrijebivši nasilje i suzavac“ kada su prosvjednici pokušali probiti policijski kordon.
Srbi, čiji su politički predstavnici u studenome napustili lokalne institucije na sjeveru Kosova, u sukobu Beograda i Prištine, bojkotirali su lokalne izbore koje je u travnju organizirala kosovska vlada kako bi riješila institucijsku krizu.
Izgredi su se već dogodili u petak kada su gradonačelnici u pratnji policije došli kako bi preuzeli dužnost.
NATO-ove snage na Kosovu (KFOR) priopćile su da su „pojačale prisutnost“ na sjeveru i pozvale Beograd i Prištinu da nastave dijalog pod pokroviteljstvom Europske unije kako bi se smanjila napetost.
Vojnici KFOR-a bili su danas raspoređeni oko zgrade gradske uprave u Zvečanu, javio je novinar AFP-a.
Eskalacija napetosti nije rijetkost na sjeveru Kosova, bivše srbijanske pokrajine koja je 2008. proglasila neovisnost koju Srbija ne priznaje. Oko 120.000 Srba živi na Kosovu koje ima 1.8 milijuna stanovnika, većinom Albanaca.
Sjedinjene Države, Francuska, Velika Britanija, Italija i Njemačka odmah su u petak pozvale kosovske vlasti da „preispitaju odluku“ o raspoređivanju specijalnih snaga, dodajući da su ujedno „zabrinute zbog odluke Srbije da poveća pripravnost svojih oružanih snaga“.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić naredio je u petak da se poveća pripravnost vojske i da ona „krene“ prema kosovskoj granici.