Vesti Online

SAD u Norveškoj otvaraju treći front prema Rusiji

Posle „sudara” Vašingtona i Moskve u Ukrajini i Siriji, još 330 američkih vojnika stiže na sever Evrope
Autor: Biljana Mitrinovićutorak, 25.10.2016. u 22:00

Odlukom Norveške da dozvoli raspoređivanje 330 marinaca, što će biti prvi put posle hladnog rata da strane trupe budu stacionirane na norveškoj teritoriji, SAD i Rusija dobijaju još jednu tačku eventualnog bliskog kontakta. Ova odluka i nije iznenađujuća u odnosima između Vašingtona i Moskve jer tenzije rastu od sukoba u istočnoj Ukrajini i prisajedinjenja Krima Rusiji, te ulaska Kremlja u sirijski rat godinu dana pošto su to učinile SAD i, konačno, konstantne napetosti u Baltičkom moru.

Bez obzira na to što je ovo prvi put da Oslo zvanično dozvoli pristup stranim vojnicima, američki vojnici i trupe ostalih članica NATO-a već uveliko borave na teritoriji ove zemlje. Norveška, kao jedan od osnivača NATO-a i blizak politički saveznik SAD, aktivno je učestvovala u brojnim vojnim vežbama koje se poslednjih godina održavaju u severnoj i istočnoj Evropi, pa i u Norveškoj. Doživljavajući vojne vežbe NATO-a i gomilanje naoružanja na zapadnoj granici kao pretnju, Rusija takođe premešta svoje teško naoružanje u ovaj region, a kalinjingradska oblast, ruska enklava između Litvanije i Poljske koja izlazi na Baltik, važi za teritoriju koja je pretvorena u njen najistureniji vojni poligon. Nedavno su tamo, kako je zvanično saopšteno, u okviru vojne vežbe razmešteni raketni sistemi „iskander M”, koji mogu da nose i nuklearne glave, imaju domet do 500 km, a unapređene verzije i do 700 km.

Odluka norveške vlade doneta je u trenutku kada generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg saopštava da se veruje da ruska flotila ide ka Siriji. Šanse da SAD otvore treći front sukoba sa Rusijom sve su veće, na šta upućuje i ogoljena retorika. Naime, glavnokomandujući NATO-a je, kako je preneo Rojters, rekao da bi „nosači aviona mogli da posluže kao platforma za nove vazdušne napade na civile u Alepu”. (Politika)