Vesti Online

Расте продаја оружја у свету

Расте продаја оружја у свету

четвртак, 15.02.2018. у 20:07

Фото Пиксабеј

Сто највећих светских произвођача оружја забележило је прошле године раст продаје од 1,9 посто у односу на претходну, а вредност трговине је достигла 374.000.000.000 УСД, објавио је шведски Међународни Мировни истраживачки институт из Стокхолма, преноси Си-Ен-Ен.

„ Раст продаје је очекиван и ојачан имплементацијом нових главних програма о оружју, затим војних операција које су у току у неколико држава и дуготрајних регионалних напетости, што све доводи до повећања наруџбина за производњу оружја и ратне технике, наводи се у Извештају.

Произвођачи оружја у Јужној Кореји који све више снабдевају своју војску показују највећи постотак пораста од свих земаља.

Повећана производња оружја је заправо одраз страха од могућег сукоба са Северном Корејом, па је продаја ратне опреме и оружја у тој земљи порасла за чак 20 посто у односу на 2016. и достигла 8.400.000.000 УСД.

Америчке фирме задржале су се на самом врху ове индустрије с порастом продаје од четири посто, односно на више од 217.000.000.000 УСД, што је чак 58 посто светске трговине.

Америчка одбрамбена фирма Локид Мартин – највећи је светски произвођач – имала је раст продаје од 11 посто у 2016. години захваљујући повећању испоруци ловаца Ф-35, као и њихове фирме Сикорскy која производи хеликоптере.

Ауде Флојрант, из шведског института каже да је уверен да ће се раст прихода у САД-у вероватно наставити.

Председник Трамп, наиме, жели да повећа буџет Пентагона и обнови амерички нуклеарни арсенал.

И продаја руских фирми порасла је за 3,8 посто, на 26,6 милијарди долара, што је нешто спорије у односу на претходне године.

Москва је подстакла потрошњу како би ревидирала своје војне способности, али набавка је недавно успорена због финансијске ситуације у земљи.

„ Русија је озбиљно погођена падом цене нафте и плина на светском тржишту”, каже Флојрант.

Он је указао на регионалне спорове, као што је ситуација са острвима у Јужном кинеском мору, што је такође главни разлог повећане продаје оружја.

Подручје је кључно због бродског саобраћаја јер је то коридор за хиљаде бродова, а богато је резервама нафте и плина.

Због тога све земље из окружења, а то су Кина, Тајван, Вијетнам, Филипини, Малезија и Брунеји имају интересе на том акваторију.

Од 2014. су, како се наводи, расле напетости, када је Кина пешчане спруди претворила у острва и тамо изградила аеродром, луку и наоружала савременим протиавионским системима да би упозорила америчке ратне бродове и авионе да се удаље из тог подручја

„Остале земље, попут Вијетнама, наручиле су подморнице и патролне авионе јер потез кинеских власти сматрају аспирацијом на тај териториј”, каже Флојрант за Си-Ен-Ен, а преноси Танјуг.(POLITIKA)