Zagađenje životne okoline traži preventivu
Jod
Baznije je zdravije
Preterana kiselost krvi postepeno razara organizam. U početku izaziva lakše probleme i zamor, a na duge staze vodi u bolesti kao što su podagra,artritis-reuma i rak. Zato je dobro da proverite da li vam je krv „prekisela“, pa ako jeste, da povratite ravnotežu unošenjem baznih namirnica. Koje su to “bazne” namirnice? To su isključivo sveže: kupus,brokoli,crna rotkva,šargarepa,celer,zelena salata,beli i crni luk,spanac,bundeva,paradajz i … Koje su to “kisele”namirnice? To su:hleb,sir,šećer,govedina,svinjetina,slanina,riba,sve vrste ulja Za prirodan med nema tačno definisanih podataka.
Zimska antibiotska hrana
CRNA ROTKVA
Rotkva (Raphanus sativus) latinski
Potiče iz Azije i jedna je od najstarijih kultivisanih biljaka u svetu. Nalazi se i na crtežima grobnica starih Egipćana, koji su je smatrali čudotvornom i lekovitom. U svetu je veoma rasprostranjena, koristi se kao salata, začin ili lek. Stari narodi su cenili njena svojstva, efikasna je kod problema gornjih disajnih organa, bronhitisa, kašlja i tuberkuloze, a preporučuje se i protiv opstipacije.
Crna rotkva je karakteristična za naše podneblje. Zbog mirisa i ukusa podstiče apetit, najčešće se od nje pravi salata, meša se sa jabukom, maslinom, kiselim krastavcima, začinjava maslinovim uljem i kiselim mlekom ili pavlakom. Budući da je teška za varenje, trebalo bi je sasvim usitniti, najbolje u mikseru. Veoma je važno da se priprema neposredno pre jela, jer stajanjem gubi specifičan miris i ukus, ali i lekovite sastojke. Ima malu energetsku vrednost, sadrži proteine, ugljene hidrate, masti i celulozu. Od minerala obiluje kalijumom, kalcijumom, fosforom, natrijumom i gvožđem, a u manjim količinama ima i magnezijum, sumpor, bakar, kobalt, cink i fluor, sumporno ulje rafanol i druge korisne sastojke.