Vesti Online

Кљајевић ослобођен оптужби, Живојиновићу четири године затвора

У другом првостепеном поступку суд утврдио да нема доказа за примање мита и злоупотребе положаја против бившег председника Трговинског суда
понедељак, 10.04.2017. у 17:30

Горан Кљајевић (Фото Танјуг/С.Р.)

Судско веће Специјалног суда у Београду је ослободило свих оптужби Горана Кљајевића, бившег председника Трговинског суда, означеног својевремено као једног од вођа такозване стечајне мафије, коме су на терет стављене многобројне оптужбе за злоупотребе службеног положаја и примања мита.

На четири године затвора осуђен је Миљко Живојиновић, због злоупотреба приликом стечајног поступка фирме „Рад”, којим је предузећу „Гемакс” прибављена противправна корист од 142.000 евра. Суд је наложио Живојиновићу да „Раду” надокнади штету од 12.000.000 динара.

Анђелко Битевић осуђен је на четири и по године затвора због пореске утаје у случају трансакције између предузећа „Еко продукт” и „Фреш милк”, чиме је државни буџет оштећен за 116.000.000 динара. Њему је изречена и новчана казна од 800.000 динара.

Оптужени Миливоје Мирковић и Љубиша Митић осуђени су на по две године затвора као некадашњи руководиоци предузећа „Комел”. Утврђено је да су они починили злоупотребу положаја одговорног лица у послу са набавком намештаја од фирме „Река експорт” по вишеструко увећаним ценама, чиме је том предузећу незаконито прибављена корист од 7.500.000 динара.

Свих оптужби су ослобођени и Секула Пјевчевић, Србољуб Спасић, Зоран Јовановић и Радисав Јоцовић. Суд је, поред осталог Кљајевића ослободио оптужби за злоупотребе „тешке” 220.000.000, у послу са пребацивањем новца из стечајне масе „Сартида” на рачун банке Поштанске штедионице. Кљајевић, одлуком суда, није крив ни за примање мита, у виду летовања на Крфу, за њега и његову породицу, које је плаћено са рачуна предузећа „Еко продукт”, Мике Брашњовића, као и за примање мита у виду шопинга у Бечу. Подсећамо, у првом поступку Кљајевић је био осуђен на шест и по година затвора, али је другостепени суд ту пресуду укинуо.

Према речима судије Зоране Трајковић, суд није прихватио одбрану Миљка Живојиновића, док за кривицу Горана Кљајевића, Секуле Пијевчевића и осталих оптужених које је суд ослободио, није било доказа.

Судски поступак, у медијима прозван као стечајна мафија покренут је пре више од десет година и најстарији је процес који се води пред Специјалним судом. У време хапшења оптужених, из тужилаштва је поручено да поступак обухвата штету која је кроз стечајне поступке нанета српским предузећима у износу од око 50 милиона евра и да постоје „Нијагарини водопади” доказа за злоупотребе. Поједине оптужбе против неких окривљених су одлуком Апелационог суда одбијене због апсолутне застарелости кривичног гоњења, а већина оптужених правноснажно је ослобођена.

Сви окривљени који су неосновано провели време у притвору имају право на одштету, а према неким незваничним проценама, трошкови овог маратонског поступка могли би да коштају грађане Србије и више десетина милиона евра. Суд је на овај поступак утрошио више од 400 радних дана, не рачунајући претходно рад полиције, као и огромне трошкове за рад адвоката.

Седморо оптужених поднело је својевремено захтев за извршење решења о трошковима кривичног поступка са укупним износом од 117,1 милион динара и тако блокирали рачун Вишег суда.

Адокат Александар Лојпур, бранилац Живојиновића, оценио је у изјави за медије да је поступак притив његовог клијента политички монтиран и да верује да ће та пресуда бити укинута, а Живојиновић ослобођен у другостепеном поступку. Пресуда није коначна јер ће на њу уследити жалбе тужилаштва и одбране Апелационом суду. (politika)