Da li se ovom ličnom stavu može verovati?
Ruše pola grada zbog profita kineske kompanije
Grad Bor je nastao uz rudnik. Najbliže rudniku su stare zgrade, još iz vremena kada su Francuzi bili vlasnici rudnika bakra u Boru. Tu je život tekao još iz Bor sela, tu je sazidana pravoslavna crkva Svetog orđa, katolička crkva Svetog Ljudevita, stare zgrade koje su postale Gradska bolnica, pa i zgrada Francuske kasine koja je 1961. godine postala Fakultet u sastavu Beogradskog univerziteta.
Brdo na kome je stari deo grada je uvek bilo potkopano. Uvek se treslo kao da je zemljotres, ali Borani su pravili razliku između potresa od miniranja i zemljotresa. Pogled u luster je bio signal, ako se luster ne ljulja, to su samo miniranja u Jami. Podzemni hodnici jamskog iskopavanja rude bakra, ispod starog dela Bora išli su direktno na površinski kop-Bor i bili su vidljivi iz okolnih ulica. Ali zgrade su ostale i preživele mnoga miniranja, sve do danas.
Stari centar grada se sada ruši da bi kineska kompanija ostvarila veći profit. Podzemni hodnici su skupi za održavanje i zato kompanija ZiJin promoviše „block caving Process“. To nije nova metoda, ali se uglavnom koristila u rudnicima koji su van naseljenih mesta, zato što ova metoda na površini zemlje izaziva sleganje tla i potrese kao pravi zemljotresi. Zbog ekspanzije rudarstva prvo je izmeštena pruga Bor – Beograd oko rudnika Cerovo.
Sada se seli Gradska bolnica u roku od naredne dve godine. Uvek su Borani želeli da se preseli Bolnica iz najzagađenijeg dela grada. Ali sada kada je topionica osavremenjena, zatvorena i nema otpadnih gasova u atmosferi ili se to više ne očekuje, seliti Bolnicu u novo zagađenje. Na ulazu u grad Bor sa leve strane je Dom zdravlja, a sa desne će biti Bolnica. Kompanija ZiJin je povećala proizvodnju dva i po puta i ekspanzija je u toku.
Locirati novu Bolnicu uz glavne saobraćajnice kojima se kamionima dovozi koncentrat, kreč i ostali repromaterijal za proizvodnju, je potpuna nepromišljenost. Iz jednog zagađenja u drugo narastajuće. Zašto ne preseliti Bolnicu u nastavku Bora II prema Banjskom polju, čist vazduh bez saobraćajnica i lep pogled na zelena okolna brda.
Tehnički fakultet u Boru, Univerziteta u Beogradu, kao i ostali iz starog gradskog jezgra čekaju na red. Zašto? Staro gradsko jezgro je pečat grada, i šta će ostati, socrealistični blokovi ili spavaonice bez duše? Šta je sa ovom državom Srbijom? Da li je profit inostranih kompanija jedino merilo opstanka?
Prof. dr Snežana Šerbula
Univerzitet u Beogradu
Tehnički fakultet u Boru
Šefica katedre za zaštitu životne sredine
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.