Jedna od biljaka čiji plodovi „preguraju“ dobar deo zime je bela imela (lat. Viscum album). Stari evropski narodi pripisivali su joj božanska svojstva, a narodna medicina je deklarisala kao „lek za sve bolesti“. Cenili su je lekari i iscelitelji poput Hipokrata i Plinija, koji su je smatrali delotvornom protiv vrtoglavice, tumora i epilepsije, Rudolfa Štajnera, i Sebastjiana Knajpa koji je imelu koristio protiv krvarenja, bolesti krvotoka i ženskih tegoba. Ovaj zimzeleni grm pomoću sitnih korena širi se po drveću, jelama, borovima. Njene sisaljke prodiru u drvo i odatle sišu hranjive sokove, a zahvaljujući vlastitom hlorofilu i sama se prehranjuje.
REGULATOR PRITISKA
– Bela imela ima mnogo lekovitih sastojaka: glikozin, vitamin C, glukozu, skrob, masno ulje, saponin, kalcijum i kalijum, fosforne kiseline, pa zbog toga povoljno deluje na krvni pritisak (dovodi ga u normalu: visoki – spušta, niski – podiže), umirenje živaca, krvarenja iz materice. Pomaže pri oboljenju štitne žlezde, povoljno deluje na hormonske poremećaje, protiv dijabetesa, a važi i za antikancerogenu biljku – kaže za „Bilje i zdravlje“ fitoterapeut Mira Šišović.
Osim što je najdragoceniji regulator krvnog pritiska, rada srca, cirkulacije i metabolizma, stručno pripremljena u malim količinama, imela je prirodni lek i protiv glavobolja, grčeva, angine pektoris, ateroskleroze, zamora,gubitka volje.
– Pošto je dobar diuretik, vrlo je korisna u slučajevima zadržavanja mokraće, protiv reume, mokraćnih kamenaca, bubrežnih tegoba. Dobre efekte, kroz tinkturu ili čaj, ova biljka pokazala je i protiv degenerativnih upalnih bolesti zglobova, skleroze, za čišćenje krvi i protiv tegoba u menopauzi. Inače, imela izgrađuje, hrani i jača centralni nervni sistem, podstiče razmenu materija u organizmu, poboljšava probavu i sprečava zatvor, podupire ženski reproduktivni sistem, jača libido i pomaže kod erektilne disfunkcije – kaže Šišović.
MERE OPREZA
Naša sagovornica kaže da se imela koristi u obliku čaja, praha, tinkture, masti od bobica, čajnih obloga i tople kupke od listova i bobica. Ipak, treba biti oprezan sa primenom:
*Bobice su samo za spoljnu upotrebu( mast )jer su otrovne
*Korišćena u prevelikim dozama može izazvati povraćanje
*Preparate imele ne smeju koristiti trudnice i dojilje
*Uz preparate ove biljke ne uzimati lekove za srce
RECEPTI
Čaj za preventivu
Ravnu supenu kašiku listova bele imele uveče staviti u 2 dl hladne vode. Ostaviti preko noći, a ujutru zagrejati do ključanja. Procediti i piti tri puta dnevno po jednu šolju pre jela.
Protiv krvarenja
Uveče ravnu supenu kašiku bele imele staviti u 2 dl hladne vode. Ostaviti preko noći, a ujutru zagrejati do ključanja. Procediti i u taj čaj dodati pripremljem čaj od vrkute i stolisnika. Takvu čajnu mešavinu piti dva do tri puta dnevno.
Tinktura
Usitniti 200 g listova imele, preliti litrom rakije, pa procediti posle tri nedelje. Uzimati po kašičicu tinkture sa 2 dl tečnosti dva ili tri puta dnevno.
D. Kljajić BILJE I ZDRAVLJE STERILITET www.petarjovanovic.net |